14:24:03 - پنج‌شنبه 17 فروردین 1396
داغ کن - کلوب دات کامBalatarinاشتراک گذاری در فیس بوکتویت کردن این مطلب
زندگینامه ویسواناتان آناند/اولین استاد بزرگ هند و پانزدهمین قهرمان شطرنج جهان
  نام کامل ویسواناتان آناند کشور هند تولد ۱۱ دسامبر ۱۹۶۹ ‏(۴۸سال) ماییلادوتورای، تامیل نادو، هند عنوان استادبزرگ شطرنج (۱۹۸۸) قهرمانی شطرنج جهان ۲۰۰۰–۲۰۰۲ (فیده) ۲۰۰۷–۲۰۱۳ درجه‌بندی فیده ۲۷۸۵ (شماره ۷ در ژانویه ۲۰۱۴ فیده) درجه‌بندی اوج (ریتینگ) ۲۸۲۰٫۷ (ژانویه ۲۰۱۱)     ویسواناتان آناند: (زاده ۱۱ دسامبر ۱۹۶۹ در چنای) استاد بزرگ شطرنج اهل […]

 

نام کامل ویسواناتان آناند

کشور هند

تولد ۱۱ دسامبر ۱۹۶۹ ‏(۴۸سال)

ماییلادوتورای، تامیل نادو، هند

عنوان استادبزرگ شطرنج (۱۹۸۸)

قهرمانی شطرنج جهان ۲۰۰۰–۲۰۰۲ (فیده)

۲۰۰۷–۲۰۱۳

درجه‌بندی فیده ۲۷۸۵

(شماره ۷ در ژانویه ۲۰۱۴ فیده)

درجه‌بندی اوج (ریتینگ) ۲۸۲۰٫۷ (ژانویه ۲۰۱۱)

 

 

ویسواناتان آناند: (زاده ۱۱ دسامبر ۱۹۶۹ در چنای) استاد بزرگ شطرنج اهل هندوستان است .آناند در سال ۱۹۸۸ نخستین هندی شد که به درجه استاد بزرگ شطرنج می‌رسد. او تاکنون ۶ بار برنده اسکار شطرنج شده است. آناند یکی از شطرنجبازانی است که به ریتینگ بالاتر از ۲۸۰۰ رسیده‌است. او در آوریل ۲۰۰۷ برای نخستین بار در ردهٔ اول ریتینگ قرار گرفت و از ژوئیه ۱۹۹۶ تا اکتبر ۲۰۰۸ به طور منظم در جمع سه شطرنج‌باز برتر جهان از نظر ریتینگ قرار داشت. بالاترین ریتینگ او تاکنون ۲۸۱۷ در مه ۲۰۱۱ بوده است .

 

آناند تنها شطرنجبازی است که در سه مسابقه با سه شکل متفاوت عنوان قهرمانی جهان را به دست آورده است؛ رویارویی دوجانبه، تورنمنت و تورنمنت حذفی که در سال ۲۰۰۰ در تهران با غلبه بر الکسی شیروف در مسابقه فینال قهرمانی شطرنج جهان فیده که در آن زمان به روش حذفی برگزار می‌شد، به دست آورد.

 

آناند نخستین شطرنجباز از کشوری آسیایی است که قهرمان شطرنج جهان شده و در سال ۱۹۹۳ اولین شطرنجباز از کشوری آسیایی بود که به مسابقه قهرمانی شطرنج جهان (در برابر گری کاسپاروف) راه یافت.

او در ۱۴ سالگی جوانترین استاد بین‌المللی شطرنج هند و در ۱۶ سالگی جوانترین قهرمان شطرنج این کشور شد. در ۱۹۸۷ نخستین شطرنج‌باز هندی شد که به عنوان قهرمان شطرنج جوانان جهان می‌رسید و یک سال بعد اولین استادبزرگ تاریخ شطرنج این کشور شد.

آناند از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۲ قهرمان شطرنج جهان از نظر فیده بود (در دورانی که قهرمان سنتی شطرنج جهان از قهرمان رسمی فدراسیون بین‌المللی متفاوت بود). در سال ۲۰۰۷ قهرمان بلامنازع شطرنج جهان (در دوران اتحاد دو عنوان) با پیروزی در تورنمنت قهرمانی جهان فیده شد و در اکتبر ۲۰۰۸ با پیروزی در دیدار رودررو بر ولادیمیر کرامنیک از روسیه قهرمان وقت شطرنج جهان (قهرمان سنتی ۲۰۰۰-۲۰۰۵ و قهرمان بلامنازع ۲۰۰۶-۲۰۰۷) از آن دفاع کرد. آناند در سال ۲۰۱۰ با پیروزی وسلین توپالف شطرنج باز بلغار دوباره عنوان خود را حفظ کرد و در سال ۲۰۱۲ با شکست بوریس گلفاند مجددا این عنوان را حفظ کرد. در شطرنج قهرمانی جهان در سال ۲۰۱۳، آناند با شکست ۶٬۵ – ۳٬۵ مقابل ماگنوس کارلسن، نابغه شطرنج نروژی، عنوان خود را پس از شش سال از دست داد.

آناند در سال ۲۰۰۰ در ورشو برنده اولین تورنمنت قهرمانی شطرنج فوق سریع (Blitz) جهان با حضور ۶۲۹ استاد بزرگ شد.

 

آناند همچنین در سال ۲۰۰۳ قهرمان شطرنج سریع جهان فیده (با روشفیشر؛ ۲۵ دقیقه برای کل بازی + ۱۰ ثانیه برای هر حرکت) در حضور ۱۰ نفر از ۱۲ شطرنج‌باز برتر وقت دنیا شد.

 

آناند در سال ۲۰۰۷ نشان پادما ویبوشان دومین جایزه ارزشمند ملی هندوستان را دریافت کرد.

او در ۲۵ آوریل ۲۰۰۱ بالاترین نشان ملی دولت ایالت لانساروت در اسپانیا را دریافت کرد.

آناند نخستین برنده جایزه راجیو گاندی خل راتنا معتبرترین جایزه ورزشی هند در فصل ورزشی ۱۹۹۱–۱۹۹۲ شد.

او ۶ بار اسکار شطرنج (۱۹۹۷، ۱۹۹۸، ۲۰۰۳، ۲۰۰۴، ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸) را دریافت کرده‌است.

کتاب بهترین بازی‌های شطرنج من (به انگلیسی: My Best Games of Chess) او که در سال ۱۹۹۸ به چاپ رساند، جایزه کتاب سال فدراسیون شطرنج بریتانیا را کسب کرد.

 

مسابقات شطرنج کلاسیک گرنک:

با حضور هشت شطرنج باز برتر جهان، سومین دوره مسابقات شطرنج کلاسیک گرنک از دوم تا نهم فوریه ۲۰۱۵ در شهر بادن بادن آلمان برگزار شد. حضور قهرمان فعلی شطرنج جهان، مگنوس کارلسن و قهرمان اسبق جهان ویسواناتان آناند که چندی پیش رویارویی قهرمانی جهان در سال ۲۰۱۴ را در برابر هم برگزار کردند در کنار بزرگانی چون فابیانو کاروانا، لوون آرونیان و مایکل آدامز و… گرمابخش این مسابقات بود.

در پایان دور آخر که با تساوی امتیازات مگنوس کارلسن نروژی و آرکادیج نایدیش آلمانی در امتیاز ۴٫۵ از ۷ همراه بود رویارویی ای سریع جهت تعیین قهرمان میان این دو صدرنشین برگزار شد. کارلسن در بازی اول و نایدیش در بازی دوم برنده شدند و دو بازی بعدی با تساوی همراه گشت. اما در بازی پنجم کارلسن با بردی قاطع عنوان قهرمانی را از آن خود نمود.

در پایان مسابقه آناند در رتبه هفتم جدول قرار گرفت.

 

 

سوپر تورنمنت شطرنج کاندیداها

این تورنمنت که با حضور هشت استاد بزرگ و به میزبانی مسکو پایتخت روسیه در حال برگزاری بود، با قهرمانی ”سرگی کاریاکین” از کشور میزبان به پایان رسید. در این مسابقات “سرگی کاریاکین” و “پیتر اسویدلر” از روسیه، “فابیانو کاروآنا” و “هیکارو ناکامورا” از آمریکا، “آنیش گیری” از هلند، “لوون آرونیان” از ارمنستان، “وسلین توپالف” از بلغارستان و “ویسواناتان آناند” از هند حضور داشتند و به صورت دو دوره ای با هم روبرو شدند. در پایان “سرگی کاریاکین” با ۸/۵ امتیاز ضمن کسب مقام قهرمانی، حریف “مگنوس کارلسن” (قهرمان نروژی حال حاضر شطرنج جهان) شد تا در رویارویی این دو نفر، قهرمان سال ۲۰۱۶ شطرنج جهان مشخص شود.

 

 

پایان سوپر تورنمنت شطرنج یادبود تال

با درخشش و قهرمانی “یان نپومنیشی”

در پایان دهمین دوره سوپر تورنمنت شطرنج یادبود تال ۲۰۱۶ روسیه، “یان نپومنیشی” از کشور میزبان با کسب ۶ امتیاز ۹ دیدار به مقام قهرمانی رسید. “آنیش گیری” هلندی و “لوون آرونیان” ارمنی نیز به ترتیب دوم و سوم شدند. مجموع جوایز این دوره از رقابت ها ۲۰۰٫۰۰۰ دلار بود.

در پایان آناند در جایگاه چهارم جدول قرار گرفت.

 

 

برای آناند خداحافظی از روسیه و بازگشت به کشورش حال و هوای دیگری دارد. او که ۲۵ سال با شایستگی خود را در میان ۱۰ شطرنجباز برتر جهان حفظ کرد، اینک یک گام دیگر از قهرمانی جهان دورتر می شود، اما یاد و خاطره او در ذهن شطرنج دوستان باقی خواهد ماند.

او در مسکو پا به پای جوان تر ها پیش آمد و یک روز با لبخند رفت و یک روز با افسوس ولی نشان داد همیشه بزرگ است.

 

مجله خبری تکنو۱

تبليغات