17:55:14 - پنج‌شنبه 17 فروردین 1396
داغ کن - کلوب دات کامBalatarinاشتراک گذاری در فیس بوکتویت کردن این مطلب
زندگینامه مگنوس کارلسن/شانزدهمین قهرمان رسمی شطرنج جهان
نابغه نروژی شطرنج جهان اسون ماگنوس سن کارلسن (به نروژی: Sven Magnus Øen Carlsen)   (زادهٔ ۳۰ نوامبر ۱۹۹۰ در تنسبری، نروژ) استاد بزرگ و نابغه شطرنج اهل نروژ است که بازیکن شماره یک رنکینگ جهانی شطرنج و قهرمان فعلی شطرنج جهان است. ریتینگ اوج او ۲۸۷۲ می باشد که در عین حال بالاترین ریتنیگ […]

نابغه نروژی شطرنج جهان

اسون ماگنوس سن کارلسن (به نروژی: Sven Magnus Øen Carlsen)

 

(زادهٔ ۳۰ نوامبر ۱۹۹۰ در تنسبری، نروژ) استاد بزرگ و نابغه شطرنج اهل نروژ است که بازیکن شماره یک رنکینگ جهانی شطرنج و قهرمان فعلی شطرنج جهان است. ریتینگ اوج او ۲۸۷۲ می باشد که در عین حال بالاترین ریتنیگ تاریخ شطرنج نیز محسوب می شود. از سال ۲۰۰۹، او در ۴ سال پیاپی برنده جایزه معتبر اسکار شطرنج شده است.

کارلسن قهرمان بلیتز جهان در سال ۲۰۰۹ شد. درخشش او در رویداد چندجانبهٔ «مروارید بهار نانجینگ» در سپتامبر و اکتبر ۲۰۰۹ یکی از بهترین نتایج تاریخ شطرنج توصیف شد که وی را به ریتینگ ۲۸۰۱ رساند. کارلسن همچنین قهرمان شطرنج برق‌آسای جهان در سال ۲۰۰۹ شده‌است.

کارلسن در سال ۲۰۱۳ با فتح تورنمنت انتخابی، توانست حق رویارویی در مقابل ویسواناتان آناند را در رقابت قهرمانی شطرنج جهان در سال ۲۰۱۳ بدست آورد.رقابت شطرنج قهرمانی جهان در سال ۲۰۱۳، از تاریخ ۱۸ آبان ۱۳۹۲ به میزبانی شهر چنای در هند آغاز شد. در این رقابت که مقرر شده بود در طی ۱۲ مسابقه به انجام برسد، کارلسن پس از انجام ١٠ مسابقه با نتیجه ۶٬۵ – ۳٬۵ از ویشی آناند قهرمان جهان پیش افتاد و بدون نیاز به برگزاری دو مسابقه آخر، ضمن کسب عنوان قهرمانی جهان, به سلطه ۶ ساله آناند بر شطرنج جهان خاتمه دهد.

 

قهرمان جدید شطرنج دنیا،مگنوس کارلسن، لقب “موتزات شطرنج” را برای تیز هوشی اش و لقب “نادال شطرنج” را برای استقامت و تحملش دریافت کرد.

 

سبک بازی : کارلسن در نوجوانی برای سبک هجومی اش مشهور شد و سپس به یک بازیکن جهانی تبدیل شد. کارلسن برخلاف اکثر بازیکنان درجه ۱ دنیا بر روی آماده سازی برای گشایش ها متمرکز نیست و بازی او در گشایش های مختلف، کار حریفانش برای آماده سازی در مقابل او سخت تر کرده است.

تسلط پوزیسیونی و جنگندگی او در آخر بازی باعث شده است تا با قهرمانان پیشین جهان آناتولی کارپف، خوزه رائول کاپابلانکا و واسیلی اسمیسلوف مقایسه شود.

 

رکوردها :

 

کارلسن در سن ۱۳ سالگی در رقابتهای بلیتز جهان در سال ۲۰۰۴ موفق به شکست آناتولی کارپف و کسب تساوی در برابر گری کاسپاروف (دو قهرمان مشهور جهان) شد، تا رکورد قابل توجهی از خود بر جای بگذارد.

کارلسن در سال ۲۰۰۴ در حالی که ۱۳ سال و ۱۴۸ روز داشت به درجه استاد بزرگی رسید تا به دومین استاد بزرگ جوان در تاریخ شطرنج تبدیل شد. اگر چه در حال حاضر او سومین استاد بزرگ جوان تاریخ شطرنج محسوب می شود.

در لیست ریتنیگ نوامبر ۲۰۰۹ فیده، کارلسن با داشتن ریتینگ ۲۸۰۱ فیده به پنجمین بازیکنی تبدیل شد که از مرز درجه ۲۸۰۰ عبور کرده است، و البته با سن ۱۸ سال ۳۶۶ روز جوانترین فردی بود که موفق به ثبت این رکورد شده بود.

کارلسن در ژانویه ۲۰۱۰ با ۱۸ سال سن جوانترین بازیکن تاریخ شطرنج شد که در ردهٔ اول ریتینگ فدراسیون بین‌المللی شطرنج قرار گرفته‌است. این رکورد پیش از این در اختیار ولادیمیر کرامنیک بود.

 

 

رقابت شطرنج قهرمانی جهان در سال ۲۰۱۲

 

کارلسن برای شرکت در تورنمنت انتخابی قهرمانی جهان در سال ۲۰۱۲ که در مارس و مه ۲۰۱۱ برگزار شد، انتخاب شده بود. اما در نوامبر ۲۰۱۰ در نامه‌ای به رئیس فیده، کیرسان ایلیومژینوف، انصراف خود از شرکت در این تورنمنت اعلام کرد! وی در نامه خود خواهان لغو تمام امتیازات ویژه برای قهرمان جهان در مسابقه قهرمانی جهان آینده و برگزاری یک تورنمنت ۸ یا ۱۰ نفره بین بهترین بازیکنان مشابه تورنمنت قهرمانی جهان ۲۰۰۵ و ۲۰۰۷ شده بود.

 

با غیبت کارلسن، این تورنمنت در نهایت با قهرمانی بوریس گلفاند اسرائیلی به پایان رسید. اما گلفاند در رقابت قهرمانی شطرنج جهان مقابل ویسوآناتان آناند هندی پس از تساوی در ۱۲ بازی، در بازی‌های سریع شکست خورد.

در لیست ریتینگ ژانویه ۲۰۱۳ فیده، کارلسن به درجه ۲۸۶۱ دست یافت و بدین ترتیب رکورد ریتینگ ۲۸۵۱ گری کاسپاروف را که در ژوئیه ۱۹۹۹ ثبت شده بود، شکست.

او در سال ۲۰۱۳ با کسب عنوان قهرمانی جهان در سن ۲۲ سالگی، صرفا با چند ماه اختلاف نسبت به سن گری کاسپاروف در رقابت قهرمانی جهان سال ۱۹۸۵، تبدیل به دومین قهرمان جوان تاریخ شطرنج جهان شد.

 

رقابت شطرنج قهرمانی جهان سال ۲۰۱۴

 

در رقابت شطرنج قهرمانی جهان در سال ۲۰۱۴ کارلسن موفق شد بار دیگر و پس از انجام ۱۱ مسابقه با نتیجه ۶٫۵–۴٫۵ ویسواناتان آناند را شکست دهد و مجدداً عنوان قهرمانی شطرنج جهان خود را تکرار کند.

 

وی در سال ۲۰۱۶ نیز با پیروزی در مقابل سرگئی کاریاکین توانست مقام قهرمانی شطرنج جهان را برای بار دیگر حفظ کند.

 

 

رقابت شطرنج قهرمانی جهان در سال ۲۰۱۶

 

در این بازیها که از ۱۱ تا ۲۹ نوامبر ۲۰۱۶ در نیویورک آمریکا برگزار شد.سرگئی کاریاکین و کارلسن پس از ۱۲ بازی رسمی (کلاسیک) با نتیجه ۶ بر ۶ مساوی شدند (آخرین بازی ۲۹ نوامبر ۲۰۱۶) و برای تعیین قهرمان جهان بازیهای تساوی شکنی را به صورت شطرنج سرعتی (رپید و بلیتز) انجام دادند. در پایان این بازیها در تاریخ ۳۰ نوامبر ۲۰۱۶ وی توانست با دو تساوی و دو برد با نتیجه ۳ بر ۱ مقام قهرمانی شطرنج جهان را برای بار دیگر حفظ کند.

 

مگنوس کارلسن در رشته های ورزشی دیگری نیز در کنار شطرنج فعالیت می کند:

 

در تنیس همانند شطرنج جنگجویانه بازی می کند

 

شنا کردن قبل از مسابقات شطرنج،باعث ایجاد تمرکز بیشتر در حین مسابقه می شود

 

و اما اکسیژن تازه برای یک شطرنج باز،انرژی بخشه (:

 

 

تمرکز بالای مگنوس در شطرنج حتما در گلف هم به دردش میخوره

 

 

فوتبال دومین رشته ی مورد علاقه ی کارلسن است

 

 

 

مجله خبری تکنو۱

تبليغات