16:08:48 - چهارشنبه 9 فروردین 1396
داغ کن - کلوب دات کامBalatarinاشتراک گذاری در فیس بوکتویت کردن این مطلب
زندگینامه آناتولی کارپف / دوازدهمین قهرمان شطرنج جهان
جدول بیوگرافی آناتولی کارپوف:   نام کامل آناتولی اوگنویچ کارپف کشور روسیه تولد ۲۳ مهٔ ۱۹۵۱ ‏(۶۵ سال) زلاتوست، روسیه، شوروی عنوان استادبزرگ شطرنج (۱۹۷۰) قهرمانی شطرنج جهان ۱۹۷۵-۱۹۸۵ ۱۹۹۳-۱۹۹۹ (فیده) درجه‌بندی اوج (ریتینگ) ۲۷۸۰ درجه‌بندی ۲۶۱۶ آناتولی اوگنیویچ کارپف (به روسی: Анато́лий Евге́ньевич Ка́рпов)، (تولد ۲۳ مه ۱۹۵۱) قهرمان سابق شطرنج جهان از شوروی […]

جدول بیوگرافی آناتولی کارپوف:

 

نام کامل آناتولی اوگنویچ کارپف

کشور روسیه

تولد ۲۳ مهٔ ۱۹۵۱ ‏(۶۵ سال)

زلاتوست، روسیه، شوروی

عنوان استادبزرگ شطرنج (۱۹۷۰)

قهرمانی شطرنج جهان ۱۹۷۵-۱۹۸۵

۱۹۹۳-۱۹۹۹ (فیده)

درجه‌بندی اوج (ریتینگ) ۲۷۸۰

درجه‌بندی ۲۶۱۶

آناتولی اوگنیویچ کارپف (به روسی: Анато́лий Евге́ньевич Ка́рпов)، (تولد ۲۳ مه ۱۹۵۱) قهرمان سابق شطرنج جهان از شوروی و روسیه بود.

 

او از سال ۱۹۷۵ تا ۱۹۸۵ قهرمان شطرنج جهان و از سال ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۹ قهرمان شطرنج جهان از نظر فیده بود. او در بازی پوزیسیونی از بزرگ‌ترین شطرنج‌بازان تاریخ شمرده می‌شود و در طول عمر خود برنده ۱۶۰ تورنمنت شطرنج شد.

کارپف عنوان قهرمان شطرنج جهان را در سال ۱۹۷۵ به دست آورد، و برنده رقابت‌های انتخابی قهرمانی شطرنج جهان شد؛ اما بابی فیشر حاضر به شرکت در مسابقه و دفاع از عنوان خود نشد. کارپف تا سال ۱۹۸۵ این عنوان را در اختیار داشت تا این‌که در این سال در مبارزه رویارو از گری کاسپارف شکست خورد. او از سال ۱۹۸۶ تا ۱۹۹۰ سه بار پیاپی قهرمان رقابت‌های انتخابی شد و برای بازپس‌گیری عنوان قهرمانی خود مقابل گری کاسپاروف ایستاد اما در هر سه بار در رقابتی بسیار نزدیک موفق به این کار نشد. کارپف و کاسپاروف از سال ۱۹۸۳ تا ۱۹۹۰ در مجموع ۵ بار برای قهرمانی جهان با یکدیگر رقابت کردند که در جریان آن ۱۴۴ بازی برگزار شد که ۱۰۴ بازی مساوی، ۲۱ بازی به سود کاسپاروف و ۱۹ بازی به سود کارپف تمام شد.

 

در سال ۱۹۹۳ پس از این‌که کاسپاروف در اعتراض به مقررات جدید فدراسیون بین‌المللی شطرنج حاضر نشد مسابقه دفاع از عنوان قهرمانی شطرنج خود مقابل نایجل شورت را زیر نظر این فدراسیون انجام دهد. فیده کارپف و یان تیمان برای برگزاری این دیدار انتخاب شدند و کارپف دوباره به مقام قهرمانی رسمی شطرنج جهان رسید در حالی‌که قهرمان سنتی شطرنج جهان گری کاسپارف محسوب می‌شد که با پیروزی بر نایجل شورت قهرمان مسابقات انتخابی از عنوان خود دفاع کرده بود. کارپف این عنوان را تا سال ۱۹۹۹ در اختیار داشت اما او هم در این سال در اعتراض به قوانین فیده حاضر به دفاع از عنوان خود نشد.

 

بالاترین ریتینگ بین المللی او ۲۷۸۰ می باشد که به مدت ۹۰ ماه در صدر جدول درجه داران بین المللی قرار داشته که تنها “کاسپاروف” توانست رکورد او را بعدها بشکند.”آناتولی کارپوف” در سن ۴ سالگی شطرنج را از والدینش آموخت.۱۱ سال بیشتر نداشت که به عنوان کاندیدای استادی دست یافت و ۱۲ ساله بود که به مدرسه شطرنج “میخائیل بوتوینیک” راه یافت.”بوتوینیک” در مورد او چنین می گوید:”این پسر استعداد شطرنج ندارد و آینده ای را نمی توان برای او در شطرنج حرفه ای متصور بود.”

 

فراز ونشیب ها:

آناتولی یوگنوویچ کارپوف” در ۲۳ ماه می ۱۹۵۱ در “زلاتوست” در منطقه “اورال” واقع در شوروی سابق به دنیا آمد.”

 

دانش “کارپوف” در مورد تئوری شطرنج در آن زمان در هم و بر هم بود.بعدها “کارپوف” دلیل پیشرفت در این زمینه را مدیون تکالیف “بوتوینیک” می داند.با کار و تلاش فراوان و مطالعه کتب و نشریات مختلف آموزشی تحت نظر “بوتوینیک” توانست به عنوان جوانترین استاد ملی در سن ۱۴ سالگی به سال ۱۹۶۶ خود را به جامعه شطرنج معرفی نماید.این رکورد با رکورد “بوریس اسپاسکی” در سال ۱۹۵۲ برابری می کرد.

 

سخنان “آلکساندر روشال” که به عنوان مربی “کارپوف” جوان انجام وظیفه می کرد و در آن زمان درجه ۲۴۳۰ را دراختیار داشت در مورد او جالب است.”روشال” می گوید:زمانی که با یک بازیکن نوجوان بازی بلیتس می کنی، آن بازیکن به راحتی قربانی می دهد اما “کارپوف” از این نوع بازیکنان نیست.او نه تنها یک پیاده را به راحتی از دست نمی دهد بلکه یک خانه را هم به حریف واگذار نمی کند.

 

“روشال” زمانی با “کارپوف” به بازی بلیتس می پرداخت و دیگر شاگردان نظاره گر این بازیها بودند، هنگامی که “کارپوف” روز به روز قوی و قوی تر می شد.روزی “روشال” بازی را به شاگرد جوان خود باخت، او با خونسردی از شاگردانش می خواهد تا به عنوان تکلیف اشتباه او را حدس بزنند.روزهای بعد که او بازیهای بیشتری را به “کارپوف” باخت، از شاگردانش پرسید به نظر شما اشتباه من در کجاست؟ “کارپوف” جواب داد:شاید به دلیل اینکه من از تو بازیکن بهتری هستم!!

مسابقات کاندیداتوری و قهرمانی جهان

پس از آنکه “جیمز بابی فیشر” آمریکایی، عنوان قهرمانی جهان را به دست آورد، “کارپوف” در اولین مسابقه کاندیداتوری قهرمانی جهان ابتدا به مصاف “لو پولوگایفسکی” رفت و او را با نتیجه (+۳ =۵), از پش رو برداشت.سپس “بوریس اسپاسکی” قهرمان سابق جهان را با نتیجه (+۴ -۱ =۶), شکست داد و در فینال مسابقات کاندیدای قهرمانی جهان “ویکتور کورچنوی” را با نتیجه (+۳ -۲ =۱۹), مغلوب کرد تا به عنوان حریف “بابی فیشر” که در آن زمان عنوان قهرمانی جهان را دراختیار داشت برود اما” فیشر” که بر شرط و شروطش برای دفاع از عنوان قهرمانی جهان پافشاری می کرد( که از آن جمله در مورد نتیجه مسابقات که طبق آن هر کس که ۱۰ پیروزی بدون احتساب نتایج تساوی را به دست آورد به عنوان قهرمانی دست خواهد یافت و در صورت کسب نتیجه مساوی ۹-۹ عنوان قهرمانیش حفظ خواهد شد.)”فیشر” به دلیل مورد موافقت قرار نگرفتن برخی از شروطش از دفاع از عنوان قهرمانیش امتناع کرد و فیده “کارپوف” جوان را به عنوان قهرمان جهان معرفی نمود.”گری کاسپاروف” در جلد پنجم کتاب “پیشینیان بزرگ من” شانسهای “کاپوف” در برابر “فیشر” را برتر ارزیابی می کند و دلیل آنرا پیروزی “کارپوف” بر “اسپاسکی” در مسابقات کاندیدای قهرمانی جهان و رسیدن “کارپوف” به بلوغ حرفه ای و غیر فعال بودن “فیشر” به مدت سه سال گذشته در آن وقت می داند.

 

مسابقات کاندبدای ۱۹۷۴ و رویارویی با” ویکتور کورچنوی”

“کارپوف” پس از اینکه به عنوان قهرمان جهان معرفی شد و برای اینکه این به این عنوان رنگ و روی قانونی دهد، در تورنمتهای معتبر و سنگینی شرکت کرد و بازیکنان قدرتمندی را شکست داد،او در آن زمان رکورد ۹ پیروزی پیاپی را به دست آورد که بعدها این رکورد توسط “گری کاسپاروف” با ۱۴ پیروزی ممتد در سال ۱۹۷۸ شکسته شد.”کارپوف” برای دفاع از عنوان قهرمانیش در سال ۱۹۷۸ و در شهر “باگیو” فیلیپین به مصاف “ویکتور کورچنوی” رفت و با نتیجه +۶ -۵ =۲۱ توانست از عنوان خود دفاع کند.سه سال بعد باز هم برای حفظ عنوانش با “کورچنوی” در “مرانو” ایتالیا نبرد کرد و اینبار با نتیجه +۶ -۲ =۱۰ پیروز میدان بود.

 

کارپوف” جلالش را بر تخت پادشاهی شطرنج جهان استوار داشت تا اینکه الهه انتقام او یعنی “گری کاسپاروف” پای به میدان گذاشت، در اولین مسابقه ای کا آنها با هم روبرو شدند، سال ۱۹۸۴ بود که طبق قوانین هر بازیکن که به ۶ پیروزی دست یابد به عنوان قهرمانی دست می یافت، این پیکار که در مسکو و در سال ۱۹۸۴ به انجام رسید پس از ۴۸ مسابقه و در حالی که مسابقه با نتیجه (+۵ -۳ =۴۰) به نفع “کارپوف” در جریان بود به یکباره و با تصمیم “فلورنس کامپومانس” رییس وقت فیده بدون معرفی قهران جهان، خاتمه یافته اعلام شد.یکسال بعد و با وضع قوانین جدید که طی آن نتیجه بازیها در ۲۴ مسابقه مشخص می شد و امتیاز مساوی ۱۲-۱۲ “کارپوف” را به عنوان قهرمان جهان معرفی می کرد آعاز شد و اینبار “کاسپاروف” با نتیجه (+۳ -۵ =۱۶). حریف خود را شکست داد و به عنوان جوانترین قهرمان تاریخ شطرنج دست یافت.

 

کارپوف” سه بار دیگر با “کاسپاروف” بر سر عنوان قهرمانی شطرنج جهان به مبارزه نشست. سال ۱۹۸۶(لندن و لنینگراد)،۱۹۸۷ سویل و ۱۹۹۰(نیویورک و لیون) و در هر سه مرتبه با نتیجه نزدیک مسابقات را واگذار کرد.این آخرین باری بود که این دو مبارز بر سر عنوان قهرمانی جهان با هم پیکار داشتند و درمجموع ۱۴۴ بازیهای برگزار شده بین آنها “کارپوف” ۱۹ برد،۱۰۴ تساوی و ۲۱ باخت را رقم زد.

 

پس از اختلاف “کاسپاروف” با فدراسیون بین المللی شطرنج جهان و کناره گیری او از فیده،”کارپوف” بار دیگر این شانس را پیدا کرد تا به عنوان قهرمانی فیده دست یابد.او ابتدا “یان تیمان”که در مسابقات کاندیدای قهرمانی جهان همان سال به “نایجل شورت” باخته بود را شکست داد و به عنوان قهرمانی فیده دست یافت.”کارپوف” یکبار دیگر برای دفاع از عنوان قهرمانی فیده و اینبار به مصاف “گاتا کامسکی” در سال ۱۹۹۶ رفت و او را با نتیجه (+۶ -۳ =۹) از پیش رو برداشت.دو سال بعد و با تغییر سیستم برگزاری مسابقات و برگزاری به روش حذفی،”کارپوف” به صورت مستقیم در فینال با “ویسواناتان آناند” به مبارزه نشست و با نتیجه(+۲ -۲ =۲) و برتری ۲-۰ در مرحله تکمیلی، عنوان قهرمانیش را حفظ نمود.اما در دور بعد و با تغییر قوانین که طی آن قهرمان جهان هم می بایست در مسابقات مقدماتی شرکت کند، از حضور در مسابقات قهرمانی فیده امتناع کرد.

 

شرکت در تورنمتها

همانطور که پیش تر عنوان شد، “کارپوف” در مسابقات متعددی به عنوان قهرمانی دست یافته است اما نقطه عطف این حضور را باید در مسابقات “لینارس ۱۹۹۴” عنوان کرد که در آن سال و پیش از برگزاری مسابقات و با توجه به دو قطبی شدن مقام قهرمانی جهان، “کاسپاروف” گفته بود که فرد قهرمان این مسابقات به عنوان قهرمان اصلی شطرنج جهان شناخته خواهد شد. “کارپوف” با توجه به این اظهارات و در رویارویی با تمامی بزرگان دنیای شطرنج نظیر “کاسپاروف،آناند،کرامنیک،توپالف،گلفاند” و … با نتیجه ۱۱ از ۱۳ و به جا گذاشتن عملکرد ۲۹۸۵ رکوردی خیره کننده ثبت نمود

لینارس ۱۹۹۴ و ثبت رکوردی تاریخی

او در این دوره از مسابقات و با ۲.۵ امتیاز اختلاف،بالاتر از “کاسپاروف” و “شیروف” قرار گرفت و بازیهای تحسین بر انگیز به نمایش گذاشت که از آن جمله می توان به پیروزی او بر “توپالف” اشاره کرد. این رکورد تنها در سال ۲۰۰۹ و با ظهور نابغه ای به نام “مگنوس کارلسن” نروژی در مسابقات “چشمه مروارید” چین شکسته شد. “کارلسن” در این دوره از مسابقات، عملکردی معادل ۳۰۰۲ از خود به جا گذاشت.

 

امروزه “کارپوف” فعالیت گذشته را در سطح اول شطرنج جهان ندارد و تنها حضورش به مسابقات همزمان و سریع معطوف می شود.وی به عنوان بازیکنی سرعتی یکبار در سال ۲۰۰۲ و در نیویورک با نتیجه ۲.۵-۱.۵ “کاسپاروف” را که در آن زمان در اوج آمادگی بود شکست داد.این دو بازیکن سال ۲۰۰۹ و به پاسداشت، ربع قرن رویارویی با هم به رقابت پرداختند که آن مسابقه را “کاسپاروف” با نتیجه ۹-۳ به نفع خود پایان داد.

در سالهای قهرمانی کاسپارف،کارپوف معروف به «مات شاه» فراموش شده بود تا اینکه در سال ۱۹۹۳ کاسپارف به دلیل به رسمیت نشناختن فدراسیون جهانی شطرنج از عضویت این فدراسیون کنار رفت و انجمن شطرنجبازان حرفه ای را تاسیس کرد.

 

مسابقه دیگر «کارپف» و «کاسپارف» با محدودیت ۲۴ بازی انجام شد که در نهایت کاسپارف جوان «مات شاه» را کنار گذاشت و قهرمان شد. همچنین رقابت دو جانبه «گاتا کامسکی» آمریکایی در سال ۱۹۹۶ دیگر رقابت دو جانبه کارپف بود که در رقابتی سنگین توانست حریف نامدار آمریکایی اش را از پیش رو بردارد. این نابغه شطرنج جهان از انجام هر مصاحبه ای در حین مسابقات خودداری می کند، وی در این خصوص گفت: از نظر اخلاقی درست نیست که من درمورد حریف خود تا زمانی که مسابقات ادامه دارد، صحبت کنم. در پایان مسابقات حتما صحبت خواهم کرد

 

کارپف در جهان شطرنج به مار بوآ معروف است.کارپف ۱۵ بهمن سال ۸۷ پس از برگزاری چهار بازی فکری، چهار بازی سریع و ۱۲ بازی برق آسا با عنوان “مات شاه” از استاد بزرگ “احسان قائم مقامی” قهرمان شطرنج ایران با نتیجه ۵/۱۰ بر ۵/۹ شکست خورد.”کارپف” در روز ششم تورنمنت خودش در دیدار اول بار دیگر “ماریا موزیچوک” قهرمان اوکراینی حال حاضر بانوان جهان را شکست داد و هر چند در دیدار دوم به “لارنت فرسینه” از کشور میزبان باخت اما با این وجود بار دیگر صدرنشین شد.

 

مجله خبری تکنو۱

تبليغات