4:03:40 - پنج‌شنبه 21 آذر 1398
داغ کن - کلوب دات کامBalatarinاشتراک گذاری در فیس بوکتویت کردن این مطلب
رشد ۱۶درصدی فلز زرد طی یک سال/بازار طلا در هاله ابهام
آفتاب‌‌نیوز : در آستانه فرا رسیدن سال ۲۰۲۰، موسسه بلک‌راک (Black Rock) به عنوان بزرگ‌ترین شرکت مدیریت نقدینگی، همچنان برپایه شمش طلا فعالیت‌های اهرمی خود را ادامه داده است. در حالی که گلدمن ساکس و UBS پیش‌بینی می‌کنند قیمت هر اونس تا ۱۴۰۰ دلار که آخرین بار در سال ۲۰۱۳ محقق شده بود نیز می‌رسد. […]

آفتاب‌‌نیوز :

در آستانه فرا رسیدن سال ۲۰۲۰، موسسه بلک‌راک (Black Rock) به عنوان بزرگ‌ترین شرکت مدیریت نقدینگی، همچنان برپایه شمش طلا فعالیت‌های اهرمی خود را ادامه داده است. در حالی که گلدمن ساکس و UBS پیش‌بینی می‌کنند قیمت هر اونس تا ۱۴۰۰ دلار که آخرین بار در سال ۲۰۱۳ محقق شده بود نیز می‌رسد.

فلز زرد در حال ثبت بیشترین پیشروی سالانه از سال ۲۰۱۰ میلادی است و از شاخص بازار نقدی کالایی بلومبرگ نیز فراتر رفته، چراکه در سال جاری میلادی جنگ تجاری و سه نوبت کاهش نرخ بهره فدرال‌رزرو آمریکا این مکان سرمایه‌گذاری امن را رو به جلو حرکت داده است. با توجه به بازار جهانی سهام که در حال پیشروی است و بازار کار قدرتمند، هنوز چشم‌انداز طلا روشن نیست؛ چراکه آنچه بانک‌های مرکزی دنیا در سال آینده انجام خواهند داد در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

رشد ۱۶درصدی فلز زرد طی یک سال/بازار طلا در هاله ابهام

پیشروی سالانه

طلا در بازار نقدی دیروز به ازای هر اونس ۱۴۶۶دلار معامله شد که راندمان بیش از ۱۴ درصدی در طول سال را برای این فلز گرانبها به ثبت رساند.

به این ترتیب ظرف چهار سال گذشته طلا در ۳ سال راندمان مثبت داشته است و تنها در سال ۲۰۱۸ میلادی ۶/ ۱ درصد افت کرده بود.

در ماه سپتامبر (شهریور) این فلز با ثبت قیمت ۱۵۵۷ دلاری به بالاترین سطح خود از سال ۲۰۱۳ رسید.

اگرچه پشتوانه طلایی صندوق‌های قابل معاوضه در بورس (ETFS) اندکی کاهش یافته، اما همچنان نزدیک رکورد تاریخی باقی مانده است.

ریسک‌های ژئوپلیتیک و اقتصادی در سال ۲۰۲۰ همانند سال‌جاری وجود خواهند داشت و توانایی حمایت از طلا را حفظ خواهند کرد.

ممکن است یک توافق تجاری در فاز اول میان دو قدرت اقتصادی برتر دنیا رخ دهد، اما آمریکا قول داده است که تعرفه‌های بیشتری بر واردات چین وضع کند اگر که توافق تا ۱۵ دسامبر (۲۴ آذر) حاصل نشود.

از طرفی انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در ماه نوامبر سال آتی و پیش از آنکه استیضاح به نتیجه برسد انجام خواهد شد.

دونالد ترامپ صحبت‌های متفاوتی در خصوص جنگ تجاری بر زبان آورده و مواضع او هفته به هفته در حال تغییر است، به عنوان مثال آخرین سخنرانی او نشان داد که ایده صبر تا پس از انتخابات ریاست‌جمهوری ایده مناسبی است و توافق می‌تواند پس از انتخابات امضا شود. «چه کسی می‌داند رئیس‌جمهوری آمریکا در آینده چه کاری را انجام خواهد داد؟ او بار‌ها سرمایه‌گذاران را با تصمیماتش غافلگیر کرده است.» این عقیده جیوانی استانوو، یک تحلیلگر بازار کالایی در موسسه UBS است؛ «ما همچنان انتخابات ریاست‌جمهوری را پیش‌رو داریم، بنابراین انتظار می‌رود نوسانات بیشتری در بازار‌ها مشاهده شود.»

از آنجا که طلا به دلیل جنگ تجاری ادامه‌دار تقاضای بیشتری پیدا کرده بود، دارایی‌های پرریسک مانند سهام آمریکا نیز همچنان نسبت به حمایت یک پیشرفت غیرمنتظره خوش‌بین هستند.

بازدهی بیش از انتظار

طلا به طور حتم در بازه‌هایی پیشرفت‌هایی فراتر از انتظار خواهد داشت، وقتی که وارد فضای بدون ریسک شود. اما امکان دارد در سال ۲۰۲۰ اقتصاد آمریکا دچار ضعف شود، بازار‌های سهام افول کنند و فدرال‌رزرو مجددا نرخ بهره را کاهش دهد که منجر به پیشروی طلای بدون نرخ بازدهی شود. فدرال رزرو در آخرین نشست پولی خود از توقف روند کاهش نرخ بهره خبر داده بود، پس از آنکه از ماه جولای تا اکتبر سه مرتبه نرخ بهره را کاهش داد تا از افت رشد اقتصادی پیشگیری کند. در همین حال اطمینان کسب و کار‌ها به شدت تحت‌تاثیر نااطمینانی‌های ناشی از وضعیت تجاری آسیب دیدند و تورم همچنان پایین‌تر از نرخ هدف ۲ درصدی باقی مانده است.

تبليغات