19:31:23 - سه‌شنبه 13 تیر 1396
داغ کن - کلوب دات کامBalatarinاشتراک گذاری در فیس بوکتویت کردن این مطلب
مرگ تدریجی یک رؤیا/ برجام در مسیر فروپاشی
به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی نوشت: «مواضع دولت ترامپ در بسیاری از موارد چندپهلوست، ولی در خصوص لزوم اتخاذ رویکردی شدیدتر علیه ایران، موضع واحدی را اتخاذ کرده و سخنانش در این زمینه با عمل نیز همراه بوده است. ارتش آمریکا در سوریه به‌طور مستقیم با هم‌پیمانان ایران در حال […]

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی نوشت: «مواضع دولت ترامپ در بسیاری از موارد چندپهلوست، ولی در خصوص لزوم اتخاذ رویکردی شدیدتر علیه ایران، موضع واحدی را اتخاذ کرده و سخنانش در این زمینه با عمل نیز همراه بوده است.

ارتش آمریکا در سوریه به‌طور مستقیم با هم‌پیمانان ایران در حال جنگ است. ترامپ در عربستان سعودی به رقص شمشیر با بدترین دشمنان ایران پرداخت و در سنا تحریم‌های جدیدی علیه جمهوری اسلامی با اکثریت بسیار بالا به تصویب رسید.»

منبع یادشده افزود: «توافق سال ٢٠١۵ برنامه هسته‌ای ایران را مهار کرد و مسیر بازگشت این کشور به جریان اقتصاد جهانی را هموار ساخت. این توافق حاصل سال‌ها تلاش از سوی چندین دولت بود که فروپاشی آن می‌تواند باعث هرچه بیشتر شدن آشوب‌ها در خاورمیانه شود و روابط میان آمریکا و اروپا را با مشکلات تازه‌ای مواجه سازد.

ولی یک مقام سابق دولت آمریکا که از نزدیک در جریان انعقاد توافق هسته‌ای قرار داشته، می‌گوید که این خطر جدی نیز وجود دارد که برجام فرو بپاشد.

“مرگ دردناک و تدریجی” اصطلاحی است که «ویلیام جی. برنز» (معاون وزیر خارجه سابق آمریکا) برای سرنوشت این توافق به‌کار برده که خود نیز در انعقاد آن نقش داشته است. برنز که ریاست گروه آمریکا در مذاکرات محرمانه مقدماتی را بر عهده داشته است، می‌گوید نگران از بین رفتن اعتماد میان طرف‌های حاضر در این توافق است. به‌گفته او، فضا به اندازه کافی متشنج است و به‌آسانی امکان بروز هرگونه اختلاف و مناقشه وجود دارد.»

بلومبرگ ادامه داد: «آمریکا در سال جاری دو رشته تحریم تازه مرتبط با برنامه موشک بالستیک و این ادعا که ایران از تروریسم حمایت می‌کند علیه این کشور برقرار کرده است. بسیاری از محدودیت‌های آمریکا به‌ویژه در خصوص نقل و انتقال مالی، همچنان باقی است. بانک‌های بزرگ که نگران نقض سیاست آمریکا هستند، از دادوستد با ایران اجتناب می‌کنند. چندین شرکت غربی همچنان در انتظارند که اقدام بعدی دولت آمریکا چه خواهد بود؟

“علیرضا نادر” تحلیلگر ارشد مؤسسه رند (Rand) می‌گوید: به‌نظر می‌رسد که نگاه غالب در واشنگتن چنین است که بگذارید توافق بر جای خود بماند، ولی بر ایران چنان فشار آورید که نتواند منافع تجاری قابل انتظار خود را به‌دست آورد.

صنعت هوافضا نمونه خوبی در این خصوص به‌شمار می‌رود. پیشنهاد فروش ٨٠ فروند هواپیمای مسافربری از سوی شرکت بوئینگ به شرکت هواپیمایی ملی ایران، در اصل به موجب برجام امکان‌پذیر شده و شرکت ایرباس نیز به توافق مشابهی با ایران دست یافته است. ولی هردو شرکت همچنان به لطف وزارت خزانه‌داری آمریکا چشم دوخته‌اند که در میانه انتقادات مبنی بر اینکه هواپیماهای تازه ممکن است برای کمک به گروه‌های تررویستی به‌کار گرفته شوند، اعلام کرد در حال بررسی مجوزهای مربوطه است.

“استیون منوچین” وزیر خزانه‌داری آمریکا، خطاب به نمایندگان کنگره گفت که دولت از هرچه که در اختیار دارد استفاده خواهد کرد تا تحریم‌های بیشتری بر ایران إعمال کند.»

این خبرگزاری آمریکایی اضافه کرد: «ایران نیز به نوبه خود می‌گوید آمریکا روح برجام -اگر نه متن آن- را نقض کرده است.

“علی اکبر صالحی” که در مقام رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در انعقاد توافق برجام نقش داشت، در یادداشتی برای گاردین نوشت که نادیده گرفتن نگرانی‌های امنیتی جدی ایران از طریق برهم زدن عامدانه توازن امنیتی-نظامی در منطقه یا ایجاد ایران هراسی در منطقه و فراسوی آن، باعث می‌شود که دستاوردهای توافق هسته‌ای به خطر بیفتد.»


بلومبرگ در ادامه نوشت: «دولت ترامپ در اقدام ستیزه‌جویانه دیگری، ایران را در فهرست فرمان منع ورود مهاجران و پناهجویان شش کشور -اکثرا مسلمان- به آمریکا قرار داد…

با اینکه افکار عمومی در ایران از منافع محدود برجام اظهار ناخرسندی کرده‌اند، رئیس‌جمهور حسن روحانی که توافق هسته‌ای را امضا کرده، بار دیگر در انتخابات بر رقیب خود پیروز شد.

در همین حال، نقاط بحران کافی در خاورمیانه وجود دارد که می‌تواند خسارت‌های بیشتری به برجام وارد کند. عربستان سعودی که منتقد اصلی دیپلماسی هسته‌ای دولت اوباما بود، فعالیت‌های ضدایرانی خود را تشدید کرده است.»

در پایان این گزارش می‌خوانیم: «نزدیکی هرچه بیشتر ترامپ به رهبران جدید سعودی و عدم تمایل او به ایجاد رابطه با ایران، این گمانه را تقویت می‌کند که راهبرد دولت او “از اعتبار ساقط کردن برجام در عین تظاهر به حفظ آن” است. جهت تداوم اعتبار این توافق برای مدتی طولانی، باید حداقل شاهد نشانه‌هایی مثبت -ولو اندک- در روابط آمریکا و ایران باشیم؛ منتها اکنون هیچ اتفاق مثبتی رخ نمی‌دهد.»

تبليغات