18:46:15 - یکشنبه 17 دسامبر 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
باید به مظلومیت فرهنگ در این کشور گریست/ پاسخ به شبهه بودجه موسسات فرهنگی
سرویس اقتصادی فردا؛ اکبر ابدالی محمدی*: بعد از ارائه لایحه بودجه توسط دولت به مجلس، متنی در فضای مجازی دست به دست می‌شود که با مقایسه بودجه چند نهاد فرهنگی با برخی وزارتخانه‌ها به دنبال شبهه افکنی و تخریب این نهاد‌ها است و اینگونه القا می‌شود که بودجه کشور صرف چند نهاد فرهنگی می‌شود و […]

سرویس اقتصادی فردا؛ اکبر ابدالی محمدی*: بعد از ارائه لایحه بودجه توسط دولت به مجلس، متنی در فضای مجازی دست به دست می‌شود که با مقایسه بودجه چند نهاد فرهنگی با برخی وزارتخانه‌ها به دنبال شبهه افکنی و تخریب این نهاد‌ها است و اینگونه القا می‌شود که بودجه کشور صرف چند نهاد فرهنگی می‌شود و به امور مهمتر مثل محیط زیست و … اختصاص نمی‌یابد. بخوانید:

 

لایحه بودجه 97
«.. فقط باید ردیف‌های بودجه ۹۷ رو دید و بر حال طبیعت ایران گریست.
مرکز خدمات حوزه علمیه با ۶۰۰ میلیارد تومان_صفحه ۱۹۶ لایحه بودجه
شورای عالی حوزه‌های علمیه با ۴۴۰ میلیارد تومان_صفحه ۱۸۴
جامعه المصطفی العالمیه با ۳۰۰ میلیارد تومان_صفحه ۲۰۱
حق بیمه طلاب و روحانیون غیرشاغل با ۲۹۶ میلیارد تومان_صفحه ۱۹۶
شورای سیاست گذاری حوزه علمیه خواهران با ۲۵۸ میلیارد تومان_صفحه ۲۰۱
نهاد رهبری در دانشگاه‌ها با ۱۲۹ میلیارد تومان_صفحه ۱۶۷
شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی با ۴۷ میلیارد تومان_صفحه ۱۸۴
مجمع جهانی اهل بیت با ۴۷ میلیارد تومان_صفحه ۱۸۹
صندوق توسعه فرهنگ قرآنی با ۴۰ میلیارد تومان_صفحه ۱۵۷
مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با ۳۷ میلیارد تومان_صفحه ۱۸۸
ستاد اقامه نماز با ۱۸ میلیارد تومان_صفحه ۲۰۰
مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی با ۱۶ میلیارد تومان_صفحه ۲۰۰
راهیان نور با ۲۲ میلیارد تومان_صفحه ۹۹».

اما پاسخ اجمالی به این تخریب:

۱- جمع کل بودجه این ۱۳ نهاد، مبلغ ۲۲۵۰ میلیارد تومان است در حالی که کل بودجه عمومی دولت ۴۲۵۰۰۰ میلیارد تومان است. یعنی سهم این نهاد‌ها از بودجه عمومی دولت فقط حدود نیم درصد است. یعنی ما نباید برای نهاد‌های فرهنگی کشور نیم درصد هزینه کنیم؟ هر چند ممکن است انتقاداتی به برخی از این نهاد‌ها هم داشته باشیم.

۲- بودجه این ۱۳ نهاد فرهنگی حدود یک پنجم اختلاس صندوق فرهنگیان است. یعنی با رقم اختلاس صندوق فرهنگیان می‌توان بودجه ۵ سال این موسسات را تامین کرد!

۳- انتشار دهندگان این موج تخریبی با ردیف کردن بودجه تعدادی از ادارات و سپس مقایسه آن با بودجه این نهاد‌ها فریاد وا مردما سر داده و این سوال را مطرح می‌کنند که چرا بودجه نهاد‌های فرهنگی صرف فقرا نمی‌شود! به این قسمت متن شبهه و دروغ شب یلدایی توجه کنید:

«عجیب‌تر اینکه بودجه “جامعه المصطفی” بیشتر از بودجه وزارت کار و رفاه به علاوه بودجه وزارت راه وشهرسازی و به علاوه بودجه سازمان غذا و دارو است».

اولاً اعداد مربوط به دستگاه‌ها و وزارتخانه‌های دولتی به صورت ناشیانه‌ای دستکاری شده و کمتر از میزان واقعی اعلام شده است! مثلا بودجه ارگان‌های دولتی را اینگونه نشان می‌دهد که بسیار کمتر از میزان واقعی است:

«وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با ۱۶۲ میلیارد تومان (صفحه ۵۸۶)
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با ۲۶۰ میلیارد تومان (صفحه ۱۷۴)
سازمان غذا و دارو با ۳۳ میلیارد تومان (صفحه ۵۲۹)
وزارت صنعت، معدن و تجارت با ۹۷ میلیارد تومان (صفحه ۵۲۹)
و.».

اما ارقام مندرج در بودجه اعلامی دولت بسیار بیشتر از رقم‌های فوق است. ببینید:
وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از بودجه رقم ۱۷۰۷ میلیارد تومان
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ۳۵۹ میلیارد تومان
سازمان غذا و دارو با ۱۸۳ میلیارد تومان
وزارت صنعت، معدن و تجارت ۲۳۲ میلیارد تومان
و.

بر اساس لایحه بودجه دولت فقط رقم بودجه هزینه‌ای (و نه کل بودجه) وزارت تعاون، میراث فرهنگی و سازمان غذا و دارو برابر ۲۲۵۰ میلیارد تومان است که برابر بودجه ۱۳ نهاد فرهنگی مورد اشاره است!

 

لایحه بودجه 97

تصویر صفحات لایحه بودجه و ارقام بودجه ارگانهای دولتی

۴- نکته جالب دیگر اینکه حقوق و دستمزد پرسنل وزارتخانه‌ها جدا از بودجه هزینه‌ای آن‌ها است. مثلا باید هزینه‌های حقوق و دستمزد کارکنان وزارت تعاون را به رقم بودجه هزینه‌ای آن که ۱۷۰۷ میلیارد تومان است اضافه کنیم تا کلبودجه آن حاصل شود در نتیجه رقم بودجه اصلی وزارت تعاون بسیار بیشتر از عدد ۱۷۰۷ میلیارد تومان خواهد شد.

۵- جامعه المصطفی العالمیه آماج حملات تخریبی بیشتری است. این موسسه با پذیرش طلبه از حدود ۷۰ کشور دنیا در پی گسترش نفوذ انقلاب اسلامی در کل دنیاست. خوب است به هزینه‌هایی که آمریکا و اروپا برای آموزش دانشجویان ایرانی و غیر ایرانی انجام می‌دهند نگاه کنیم بلکه غیرتمان به جوش آید. ((اینجا)

۶- بسیاری از طلبه‌هایی که در موسسات فرهنگی قم مشغول کار بوده اند به دلیل عدم تخصیص بودجه‌های دولتی از کار بیکار شده اند و به طرز مشکوکی بودجه موسسات فرهنگی کاهش شدید پیدا کرده است.

وای به حال جماعتی که فقط به فکر شکم هستند و برای فکر و اندیشه و معنویت ارزشی قائل نیستند. باید به مظلومیت فرهنگ در مملکتی که پر از گنجینه‌های فرهنگی است گریست.

*مدرس دانشگاه و عضو انجمن مدرسان اقتصاد مقاومتی کشور

تبليغات