۲۱:۲۴:۰۷ - پنج شنبه ۱ فروردین ۱۳۹۸
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
نوبل ریاضی برای اولین بار به یک زن رسید+عکس
‘کارن اوهلن بک’ (Karen Uhlenbeck) آمریکایی جایزه آبل ۲۰۱۹ که به عنوان نوبل ریاضی شناخته می شود را از آن خود کرد و به نخستین زنی در تاریخ بدل شد که به دریافت این جایزه مفتخر می شود. آفتاب‌‌نیوز : این جایزه به دلیل ‘دستاوردهای پیشگامانه اوهلن بک در زمینه معادلات دیفرانسیل هندسی با مشتقات […]


‘کارن اوهلن بک’ (Karen Uhlenbeck) آمریکایی جایزه آبل ۲۰۱۹ که به عنوان نوبل ریاضی شناخته می شود را از آن خود کرد و به نخستین زنی در تاریخ بدل شد که به دریافت این جایزه مفتخر می شود.

آفتاب‌‌نیوز :

این جایزه به دلیل ‘دستاوردهای پیشگامانه اوهلن بک در زمینه معادلات دیفرانسیل هندسی با مشتقات جزئی (geometric partial differential equations)، نظریه پیمانه ای (gauge theory) و سامانه های انتگرال پذیر و تاثیر بنیادین کار وی بر تحلیل، هندسه و ریاضی فیزیک’ به او اعطا شده است. 

به گزارش تارنمای ‘آبل’، این ریاضیدان آمریکایی همچنین ابزار و متدهایی را در حوزه آنالیز جهانی خلق کرده است که به گفته تارنمای آبل امروز ‘در جعبه ابزار هر هندسه دان و تحلیلگری وجود دارد.’ 

نوبل ریاضی برای اولین بار به یک زن رسید+عکس

به گزارش تارنمای خبری سی بی اس نیوز، پادشاه نروژ فردا (پنجشنبه ۲۱ مارس مصادف با اول فروردین) طی مراسمی در اسلو، جیزه نوبل ریاضی را به اوهلن بک اعطا خواهد کرد. این جایزه از سال ۲۰۰۲ تاکنون به ۱۹ نفر اعطا شده و اوهلن بک نخستین زنی است که آن را دریافت می کند. 

به نوشته این تارنمای خبری، در کنار ارزش معنوی این جایزه، جایزه نقدی ای معادل ۷۰۰ هزار دلار نیز به این ریاضیدان پرداخت خواهد شد. 

به گزارش ایرنا، جایزهٔ آبل جایزه‌ای است بین‌المللی که هر ساله توسط شاه نروژ به یک یا چند ریاضی‌دان که کار ارزنده‌ای در حوزه ریاضیات انجام داده باشد، اعطا می‌شود.

تبليغات