0:03:32 - یکشنبه 31 دسامبر 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
سبد خوراکی شامل چه اقلامی است؟
معاون مرکز آمار ایران گفت: سبد اقلام خوراکی‌ را شامل ۱۲ ردیف کالایی دانست و تصریح کرد: «نان و غلات»، «گوشت قرمز، سفید و فرآورده‌های آن»، «ماهی ها و صدف‌داران» در دسته خوراکی‌ها قرار می گیرند. خبرگزاری مهر: جواد حسین زاده معاون مرکز آمار ایران گفت: بر اساس محاسبات مرکز آمار ایران، وزن اقلام غیرخوراکی […]

معاون مرکز آمار ایران گفت: سبد اقلام خوراکی‌ را شامل ۱۲ ردیف کالایی دانست و تصریح کرد: «نان و غلات»، «گوشت قرمز، سفید و فرآورده‌های آن»، «ماهی ها و صدف‌داران» در دسته خوراکی‌ها قرار می گیرند.

خبرگزاری مهر: جواد حسین زاده معاون مرکز آمار ایران گفت: بر اساس محاسبات مرکز آمار ایران، وزن اقلام غیرخوراکی و خدمات در دهک اول، ۵۶.۷ درصد محاسبه شده است؛ در حالیکه در دهک دهم، وزن خوراکی‌ها بسیار پایین است و ۱۷.۲ درصد را شامل می‌شود.

معاون مرکز آمار ایران، وزن غیرخوارکی‌ها در سبد مصرفی دهک دهم را ۸۲.۲ درصد عنوان کرد و افزود: وزن اقلامی که در سبد مصرفی قرار می‌گیرند، در هر دهک متفاوت است و بنابراین اگر افزایش قیمت در اقلامی باشد که در سبد مصرفی خانوار‌های کم درآمد، وزن بیشتری دارد، این امر باعث می‌شود که اقشار کم درآمد، تورم بالاتری را متحمل شوند.

وی سبد اقلام خوراکی را شامل ۱۲ ردیف کالایی دانست و تصریح کرد: «نان و غلات»، «گوشت قرمز، سفید و فرآورده‌های آن»، «گوشت قرمز و گوشت ماکیان»، «ماهی‌ها و صدف‌داران»، «شیر، پنیر و تخم‌مرغ»، «روغن‌ها و چربیها»، «میوه و خشکبار»، «سبزیجات و حبوبات»، «شکر، مربا، عسل، شکلات و شیرینی»، «محصولات خوراکی طبقه بندی نشده در جای دیگر»، «چای، قهوه، کاکائو، نوشابه و آب میوه» و «دخانیات» در دسته خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها و دخانیات قرار می‌گیرند.

به گفته حسین زاده، کالا‌های غیرخوراکی را هم «پوشاک و کفش»، «مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت‌ها» شامل مسکن، اجاره، خدمات نگهداری و تعمیر مسکن، آب، برق و سوخت، «مبلمان و لوازم خانگی و نگهداری معمول آنها»، «بهداشت و درمان»، «حمل و نقل»، «ارتباطات»، «تفریح و فرهنگ»، «آموزش»، «هتل و رستوران» و کالا‌ها و خدمات متفرقه در برمی گیرد.

تبليغات