۱۰:۱۴:۱۰ - پنج شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۶
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
دلایل مداخله آمریکا در تظاهرات مردم ایران از نگاه رسانه عربی
سرویس بین‌الملل فردا: به گزارش سایت خبری «العهد»، حمایت سران آمریکا از تظاهرات ایران حاکی از حضور عوامل آنها در میان معترضان است. علی ابراهیم مطر نویسنده العهد با اشاره به نشست شورای امنیت و محکومیت آمریکا توسط متحدان اروپاییش گفت: نشست شورای امنیت ابروی آمریکا را در جهان برد. قانون اساسی ایران، خط بطلان […]

سرویس بین‌الملل فردا: به گزارش سایت خبری «العهد»، حمایت سران آمریکا از تظاهرات ایران حاکی از حضور عوامل آنها در میان معترضان است. علی ابراهیم مطر نویسنده العهد با اشاره به نشست شورای امنیت و محکومیت آمریکا توسط متحدان اروپاییش گفت: نشست شورای امنیت ابروی آمریکا را در جهان برد.

دلایل مداخله آمریکا در تظاهرات مردم ایران از نگاه رسانه عربی

قانون اساسی ایران، خط بطلان وابستگی به شرق و غرب است

در مقدمه قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران آمده است: “عملکرد نهادهای اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی ایران باید براساس معاییر وارزش‌های اسلامی باشد، تا بتوانند آرمان‌های امت اسلامی را به تصویر بکشند”، بدین معنی که این نهادها می‌بایست از هر گونه وابستگی به بلوک شرق و غرب دور باشند.

طبق مقدمه قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، آنچه که انقلاب اسلامی را از دیگر انقلاب‌های مشابه پیشین طی قرن اخیر متمایز ساخته ماهیت اسلامی و ایدئولوژیک بودن است. مردم انقلابی ایران به رهبری آیت‌الله العظمی امام خمینی (ره) و با وجدان بیدار خود به خوبی ضرورت پایبندی و حرکت در مسیر این انقلاب اصیل و ایدئولوژیک را درک می‌کنند، و همچنین روحانیون مبارز ایران، همان کسانی‌که دائما در صف اول جنبش‌های مردمی حضور داشته‌اند، توانستند با همکاری مفکران و روشنفکران متعهد، حرکت و راه جدیدی را به رهبری امام (ره) طی سال‌های اخیر شروع کنند”.

قانون اساسی ایران بر اساس نظام «ولایت فقیه» است که امام خمینی (ره) واضع این اندیشه بودند، زمانی‌که رژیم طاغوتی پهلوی در اوج اقدامات سرکوبگرانه خود علیه مردم ایران بود، نظام ولایت فقیه توانست به عنوان سیستمی جدید و یکپارچه محبوبیت و مقبولیت اغلب مردم ایران را کسب کند. این نظام با پیروزی انقلاب توانست راه جدیدی برای مبارزه ایدئولوژیک اسلامی باز کرد، بطوریکه طی مدت کوتاهی افق تازه‌ای را برای مبارزه انقلابیون در داخل و خارج از ایران اسلامی گشود.

با توجه به اینکه جمهوری اسلامی ایران بر اصل حمایت از تمامی مستضعفان جهان در برابر استکبار تاکید دارد، می‌توان گفت این حکومت ضامن ادامه راه و آرمان انقلاب در داخل و خارج از مرزهای کشور است، پس از ایجاد روابط نزدیک ایران با جنبش‌های اسلامی و مردمی جهان این امر کاملا مشهود بود که حکومت اسلامی برای حمایت محرومین و ستمدیدگان در سراسر جهان کوتاهی نخواهد کرد. این همان چیزی است که واشنگتن را نگران کرده و از ماهیت و طبیعت روابط جمهوری اسلامی با جنبش‌های آزادی‌‌بخش و مقاومت‌های اسلامی هراسان است، همچنین گشایش روابط ایران با مجموعه بین‌المللی یک خطر سیاسی سنگینی برای آمریکا به شمار می‌رود.

شعار مبارزه با استکبار جهانی، کاخ سفید را می‌لرزاند

مبنای تشکیل حکومت اسلامی در ایران، انقلاب شکوهمند امام خمینی (ره) است، و مردم انقلابی و مبارز ایران نمادی از پیروزی حق علیه باطل و شکست مستکبران به شمار می‌روند، قانون اساسی ایران بر حرکت در مسیر اسلام ناب محمدی(ص)، قران و عمل به دستورات پیامیر اکرم (ص) و اهل بیت (علیهم) السلام تاکید دارد، که هر گونه سلطه و هژمونی سیستم‌های استکبار – که آمریکا در رأس آن قرار دارد- و امام خمینی از آن به عنوان شیطان بزرگ یاد می‌کند- را رد می‌کنند.

نقطه اختلاف آمریکا با ایران مساله انرژی هسته‌ای نیست، بلکه مشکل واشنگتن با عزم و اراده ایران اسلامی است که با رویکردی اسلامی با استکبار مبارزه، و از مستضعفین و جنبش‌های آزادی بخش در سراسر جهان حمایت می‌کند، این همان اسلام حقیقی غیر وابسته به بلوک شرق و غر ب است، آمریکا حتی مشکلش اسلامی بودن ایران نیست، بلکه از اجرای دین اسلام در چارچوب صحیح که با انواع وابستگی به آمریکا مبارزه می‌کند، هراس دارد.

نگرش آمریکا به جمهوری اسلامی ایران همانند نگرشش به کشورهای وابسته نیست، بلکه منشأ نگاه دشمن مآبانه آمریکا با ایران را در سخنان رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران، آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای می‌توان جستجو کرد که می‌فرمایند: “مشکل ایران با سیستم استکباری این است که ما اساساً با استکبار مخالفیم، ما با استکبار مبارزه می‌کنیم. استکبار یک اصطلاح قرآنی است که در توصیف کسانی مانند فرعون و دشمنان حق و حقیقت بکار رفته است. استکبار در تمامی عصور حضور داشته است و امروز هم با یک سیستم استکباری مواجهیم، که آمریکا در رأس استکبار جهانی قرار دارد. لازم است ما استکبار، ویژگی‌ها، عملکرد و موضعش را خوب بشناسیم تا بتوانیم با روشی صحیح و هوشمندانه با آن مبارزه کنیم”.

از ین رو، آمریکا راه خصومت و دشمنی با ایران را در پیش گرفت، و به منظور سرنگونی حکومت اسلامی آن به روش‌های متعددی متوسل شد، سوءاستفاده از تظاهرات اخیر سال (۲۰۱۷) ایران، یکی از این شیوه‌های هدف محکوم به شکست آمریکاست، واشنگتن همیشه به دنبال راه‌هایی برای تخریب چهره نظام جمهوری اسلامی، تحریک آراء عمومی مردم جهان علیه این کشور، و تلاش برای سرنگونی آن بوده است، تفاوت چندانی نمی‌کند مرد شماره یک کاخ سفید، «دونالد ترامپ» یا شخص دیگری باشد، هدف استکبار مشترک است اگرچه وسایل به کار گرفته شده متفاوت باشند.

نشست شورای امنیت سازمان‌ملل در خصوص ایران

تظاهرات اخیر ایران ماهیت آمریکا را که برای تحقق اهداف استراتژیک خود از راهبردهای عملی مبتنی بر استثمار تکیه می‌کند کشف کرد، واشنگتن برای سرنگونی نظام جمهوری اسلامی ایران که دشمنی استراتژیک برای این کشور به شمار می‌رود، از شیوه‌های متعددی از جمله سوءاستفاده از حوادث اخیر بهره جست.

نقش نفوذی آمریکا در تظاهرات سال (۲۰۰۹) و (۲۰۱۷) کاملا مشهود بود، تظاهرات اخیر تهران در نتیجه بحران مالی شرکت‌های خصوصی و اعتراض مردم به این موسسه‌های خاطی رخ داد، که این نمونه کوچکی از بحران‌های متعددی است که آمریکا روزانه با آن دست و پنجه نرم می‌کند، شایان ذکر است کسانی که تلاش کردند قضیه تظاهرات را طور دیگر جلوه دهند و شعارهای نامتعارف در تظاهرات خیابانی اخیر سردادند بیش از یک درصد افرادی که در حمایت از نظام جمهوری اسلامی و امام خامنه‌ای به خیابانها ریختند، نبودند.

فتنه و نقشه امریکا در ایران بار دیگر شکست خورد، بدین دلیل واشنگتن تصمیم گرفت حوادث اخیر تهران را به بهانه حمایت از حقوق بشر در شورای امنیت مورد بررسی قرار دهد تا شاید فرصتی برای اعمال تحریم بیشترعلیه تهران به دست آورد.

ماهیت آمریکا حتی برای متحدان اروپاییش که با سیاسی کردن تظاهرات ایران و تحت الشعاع قرار دادن توافق هسته‌ای با دستاویز رویدادهای اخیر مخالفت کردند، روشن و آشکار شده است.

نشست شورای امنیت در مورد رویدادهای اخیر ایران تبدیل به درگیری میان روسیه و آمریکا شد، آمریکا که در این نشست با سیاسی کردن تظاهرات اخیر خارج از توافق‌ها و قوانین بین‌المللی اسب خود را تاخت، نتیجه‌ای عایدش نشد.

مخالفت متحدان اروپایی آمریکا با مواضع ضد ایرانی واشنگتن در نشست سازمان ملل، آبروی این کشور را در دنیا برد. بویژه نماینده روسیه در سازمان ملل خاطرنشان کرد که «دلیل برگزاری این نشست اضطراری، حقوق بشر یا سرکوب اعتراضات نیست؛ بلکه این نشست تلاشی پنهان برای تضعیف برجام است».

«فرانسوا دلاتره»، نماینده فرانسه در سازمان ملل با رد نقض توافق هسته‌ای ایران تاکید کرد: «برجام یکی از محورهای ثبات در منطقه خاورمیانه است و حوادث اخیر تهران به خودی خود تهدیدی علیه صلح و امنیت بین‌المللی بشمار نمی روند».

نماینده فرانسه در پایان تاکید کرد طبق فصل پنجم منشور شورای امنیت سازمان ملل، مسائل داخلی ایران ربطی به این سازمان ندارد.

قابل ذکر است که در ماده (۲۴) فصل پنجم این منشور، وظایف شورای امنیت مشخص کرده شده است: «به منظور تأمین اقدام سریع و مؤثر از طرف سازمان ملل متحد اعضای آن مسئولیت اولیه حفظ صلح و امنیت بین‌المللی را به شورای امنیت واگذار می‌نمایند و همچنین موافقت می‌کنند که شورای امنیت در اجرای وظایفی که به موجب این مسئولیت بر عهده دارد از طرف آنها اقدام نماید، و همچنین شورای امنیت در اجرای این وظایف بر طبق مقاصد و اصول ملل متحد عمل می‌کند. اختیارات مخصوصی که برای انجام ظایف مذکور به شورای امنیت واگذار گردیده در فصول ۶، ۷، ۸ و ۱۲ بیان شده است».

در پایان می‌توان گفت آمریکا با رهبری ناموفق «دونالد ترامپ»، به پرتگاه‌های سقوط نزدیک می‌شود، که می‌توان از تصمیم انتقال پایتخت رژیم صهیونیستی به قدس شریف و حمایت بی پایان از عربستان سعودی در جنگ علیه یمن تا بهره برداری از تظاهرات ایران به نفع خود در چند وقت اخیر یاد کرد، این شکست‌های متکرر سیاسی حاکی از ضعف دولت آمریکاست که می‌خواهد خارج از چارچوب قوانین سیاسی بین‌المللی دستورات خود را پیش ببرد.