21:21:53 - یکشنبه 12 آذر 1396
داغ کن - کلوب دات کامBalatarinاشتراک گذاری در فیس بوکتویت کردن این مطلب
دست وزارت نفت در آمار ۱۰۰ روزه خالی بود؟
خبرگزاری تسنیم: رئیس جمهوری در روز‌های اخیر اقدام به ارائه گزارش ۱۰۰ روزه اول دولت دوازدهم کرد. پس از ارائه گزارش رئیس جمهوری، دولت در پایگاه‌های اطلاع رسانی رسمی خود اقدام به انتشار آماری از عملکرد وزارتخانه‌ها با عنوان دستاورد‌های ۱۰۰ روزه کرده است. یکی از این آمار ارائه شده که به صورت اینفوگرافیک عملکرد […]

خبرگزاری تسنیم: رئیس جمهوری در روز‌های اخیر اقدام به ارائه گزارش ۱۰۰ روزه اول دولت دوازدهم کرد. پس از ارائه گزارش رئیس جمهوری، دولت در پایگاه‌های اطلاع رسانی رسمی خود اقدام به انتشار آماری از عملکرد وزارتخانه‌ها با عنوان دستاورد‌های ۱۰۰ روزه کرده است.

یکی از این آمار ارائه شده که به صورت اینفوگرافیک عملکرد ۱۰۰ روزه وزارت نفت را نشان می‌دهد، بدین صورت است.

دست وزارت نفت در آمار ۱۰۰ روزه خالی بود؟

در این اینفوگرافیک یکی از دستاورد‌ها که به عنوان عملکرد ۱۰۰ روزه وزارت نفت اعلام شده مربوط به افزایش ظرفیت بنزین یورو ۴ از ۳.۳ میلیون لیتر در مرداد سال ۹۲ به ۲۶.۳ میلیون لیتر در شهریور ۹۶ است. اولین نکته در خصوص زمان ارائه آمار است که افزایش ظرفیت‌ها از سال ۹۲ تا ۹۶، عملکرد ۴ ساله وزارت نفت آن هم بیشتر در دولت یازدهم است و نه عملکرد ۱۰۰ روزه در دولت دوازدهم؛ همچنین با توجه به برگزاری مراسم تحلیف ریاست جمهوری دولت دوازدهم در تاریخ ۱۴ مردادماه امسال، ۱۰۰ روز ابتدایی دولت دوازدهم از میانه مرداد تا روز‌های پایانی آبان ماه است و مشخص نیست ارائه آمار تا پایان شهریور ۹۶ چه ارتباطی با عملکرد ۱۰۰ روزه وزارت نفت دارد.

نکته دوم این است که تولید بنزین یورو ۴ در سال ۹۵ یعنی در دولت یازدهم به ۲۶ میلیون لیتر در روز رسیده بود و ارائه این رقم به عنوان عملکرد ۱۰۰ روزه وزارت نفت بسیار عجیب به نظر می‌رسد.

یکی دیگر از عملکرد‌های ۱۰۰ روزه وزارت نفت، رسیدن میزان تولید گاز از میدان مشترک پارس جنوبی به ۵۷۵ میلیون مترمکعب در روز اعلام شده است. این درحالی است که رئیس جمهوری ۲۷ فروردین ماه ۹۶ یعنی در ماه‌های پایانی دولت یازدهم اعلام کرد که تولید گاز از میدان مشترک پارس جنوبی به ۵۷۵ میلیون مترمکعب رسیده است و باز هم شاهد هستیم که عملکرد ۴ ساله دولت یازدهم در آمار عملکرد ۱۰۰ روز اول دولت دوازدهم ذکر شده است.

از دیگر عملکرد‌های ۱۰۰ روزه وزارت نفت بهره مندی ۷۵ درصدی خانوار‌های روستایی از نعمت گاز طبیعی اعلام شده است. یعنی تا تاریخ ۲۲ آبان ماه سال جاری ۷۵ درصد روستاییان کشور از نعمت گاز طبیعی برخوردار شده اند. در این خصوص تنها ابهامی که وجود دارد این است که سعید مؤمنی مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز دوم مهرماه سال جاری میزان بهره مندی روستاییان از نعمت گاز طبیعی را ۷۲ درصد اعلام کرده بود که افزایش ۳ درصدی ضریب بهره مندی خانوار‌های روستایی از نعمت گاز طبیعی در کمتر از دوماه، رشدی بسیار جالب و آماری قابل توجه است.

در این اینفوگرافیک، دیگر دستاورد وزارت نفت در ۱۰۰ روز ابتدایی دولت دوازدهم رسیدن میزان صادرات نفت خام و میعانات گازی به ۲.۷ میلیون بشکه در روز اعلام شده که اگرچه فروش نفت و میعانات گازی به صورت خام، سهم قابل توجهی در تأمین بودجه جاری و سرمایه‌ای کشور دارد و وزیر نفت معتقد است که افزایش سهم ایران در فروش نفت خام در بازار جهانی بسیار جائز اهمیت است، اما رشد خام فروشی در زمانی که امکان افزایش ظرفیت‌های پالایشی و ایجاد ارزش افزوده بیشتر وجود دارد، دستاورد مقبولی نیست.

از سوی دیگر، در میانه سال ۹۵ یعنی چهارمین سال فعالیت دولت یازدهم، میزان صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران به ۲.۷ میلیون بشکه در روز رسیده بود و این نشان می‌دهد بازاریابی و یا سهم گیری جدیدی از بازار جهانی نفت در ۱۰۰ روز نخست دولت دوازدهم صورت نگرفته و تنها شاهد حفظ بازار‌های صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران بوده ایم که این موضوع دستاورد قابل دفاعی برای وزارت نفت نیست.

تبليغات