۱۳:۲۸:۱۹ - شنبه ۳ شهریور ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
خودتحریمی، بنگاه‌های کوچک را به زانو درآورده است
یک کارشناس اقتصادی گفت: هرکس که ارز نمی‌خواهد و قصد دارد کالای مورد نیاز بازار را به کشور وارد کند یا از گمرک ترخیص کند، دولت باید مسیر انجام تجارت خارجی وی را تسهیل کند. خبرگزاری تسنیم: محمد حسین برخوردار  با اشاره به ضرورت روانسازی امور تجارت خارجی و پرهیز از خودتحریمی اظهار داشت: بنگاه‌های کوچک و […]

یک کارشناس اقتصادی گفت: هرکس که ارز نمی‌خواهد و قصد دارد کالای مورد نیاز بازار را به کشور وارد کند یا از گمرک ترخیص کند، دولت باید مسیر انجام تجارت خارجی وی را تسهیل کند.

خبرگزاری تسنیم: محمد حسین برخوردار  با اشاره به ضرورت روانسازی امور تجارت خارجی و پرهیز از خودتحریمی اظهار داشت: بنگاه‌های کوچک و متوسط، یکی از شریان‌های اصلی اشتغال زایی کشور هستند که متاسفانه بدلیل بخشنامه‌های غیرکارشناسی برخی دستگاه‌های دولتی و علی الخصوص متولیان تجارت خارجی، گرفتار خودتحریمی شده اند.

وی ادامه داد: محل تامین بسیاری از مواد اولیه و قطعات واسطه‌ای در بنگاه‌های کوچک و متوسط، خارج از مرز‌های کشور است و اینکه بیاییم و به بهانه‌های مختلف، تجارت خارجی را با دست انداز مواجه کنیم، اصلا منطقی و اصولی نیست

برخوردار تاکید کرد: محدود سازی واردات کالا‌های غیرضروری در شرایط فعلی به منظور کاهش تقاضای ارز و جلوگیری از تشدید التهاب بازار ارز، شاید استراتژی مناسبی باشد که از سوی دولت در پیش گرفته شده، ولی در خصوص واردکنندگانی که مراتب واردات کالای خود را پیش از این و به صورت بدون انتقال ارز انجام داده اند، جز اخلال در بازار داخلی و توقف خطوط تولید معنایی ندارد.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: در شرایط فعلی که اقتصاد کشور تحت فشار قرار گرفته، باید از هرگونه بخشنامه و دستورالعملی که در نهایت به تعطیل شدن بنگاه‌های اقتصادی می‌انجامد، پرهیز شود و تلاش کنیم با تعامل دوطرفه میان دولت و بخش خصوصی، مشکلات را برطرف کنیم، نه اینکه بیهوده بنگاه‌ها را در سراشیبی تعدیل نیروی انسانی و گرفتار شدن در بروکراسی اداری قرار دهیم.

برخوردار ادامه داد: هرکس که ارز نمی‌خواهد و قصد دارد کالای مورد نیاز بازار را به کشور وارد کند یا از گمرک ترخیص کند، دولت باید با دوراندیشی، مسیر انجام تجارت خارجی وی را تسهیل کند.

وی افزود: متاسفانه بسیاری از مدیران کشور، از زمانی که وارد گردونه دولت شده اند، مدیر بوده اند و هیچ گاه شرایط کف بازار را درک نکرده اند و نمی‌دانند که به واسطه بخشنامه‌های ایشان چه بلایی سر فعالان اقتصادی و بنگاه‌های صنعتی و تجاری می‌آید

برخوردار تاکید کرد: اگر مدیران دولتی، خودشان حتی یکبار فرآیند‌های ثبت سفارش، دریافت ارز، اخذ مجوز تولید و واردات و ترخیص را تجربه می‌کردند، قطعا فعالان اقتصادی را به این شکل به گرداب بخشنامه‌های پشت سرهم نمی‌انداختند.

تبليغات