۱۱:۱۴:۳۷ - دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
برنامه اقدام ترکیه برای کاهش نگرانی بازار
وزیر مالی ترکیه، برات البایراک، یکشنبه شب اعلام کرد که ترکیه پیش‌نویس یک برنامه عملیاتی را برای کاهش نگرانی‌های سرمایه‌گذاران آماده کرده است که از صبح دوشنبه اجرا می‌شود. مهر: به نقل از رویترز، وزیر مالی ترکیه، برات البایراک، یکشنبه شب اعلام کرد که ترکیه پیش‌نویس یک برنامه عملیاتی را برای کاهش نگرانی‌های سرمایه‌گذاران آماده […]


وزیر مالی ترکیه، برات البایراک، یکشنبه شب اعلام کرد که ترکیه پیش‌نویس یک برنامه عملیاتی را برای کاهش نگرانی‌های سرمایه‌گذاران آماده کرده است که از صبح دوشنبه اجرا می‌شود.

مهر: به نقل از رویترز، وزیر مالی ترکیه، برات البایراک، یکشنبه شب اعلام کرد که ترکیه پیش‌نویس یک برنامه عملیاتی را برای کاهش نگرانی‌های سرمایه‌گذاران آماده کرده است که از صبح دوشنبه اجرا می‌شود. این خبر پس از آن منتشر شد که در آغاز معاملات آسیا اقیانوسیه دوشنبه، لیره به رکور پایین جدیدی سقوط کرد.

البایراک در مصاحیه با روزنامه حریت ترکیه که به صورت آنلاین منتشر شد، تنزل لیره را به عنوان یک حمله به این کشور توصیف کرد و گفته‌های رییس‌جمهور اردوغان، که پدر خانم او نیز هست، را مورد تاکید قرار داد. او گفت که برنامه اقدام، حاضر است.

البایک بدون این‌گه جزئیاتی در مورد گام‌های این اقدام ارائه کند گفت: از صبح دوشنبه به بعد موسسات ما گام‌های لازم را بر خواهند داشت و بیانیه‌های خود را برای بازار منتشر خواهند کرد.

البایک همچنین گفت که برنامه‌ای هم برای بانک‌ها و بخش اقتصاد واقعی، شامل شرکت‌های کوچک تا متوسطی که بیش از همه از نوسانات ارز‌های خارجی آسیب می‌بینند، طراحی شده است.

او گفت: ما به سرعت گام‌های لازم را با بخش بانکی و ناظر بانکداری خود برمی‌داریم.

در معاملات آسیایی امروز، لیره تا نرخ برابری ۷.۲۴ در برابر دلار سقوط کرد، اما پس از انتشار اظهارات البایراک بخش از افت خود را جبران کرد و به نرخ ۶.۸۶۰۳ دلار رسید.

امسال لیر ترکیه بیش از ۴۵ درصد از ارزش خود را از دست داده است.

ناظر بانکی ترکیه هم اعلام کرد که میزان سوآپ‌های فوری و مدت‌دار بانک‌های ترکیه با سرمایه‌گذاران خارجی را به ۵۰ درصد سرمایه بانک‌ها محدود خواهد کرد.

ناظر بانکی ترکیه در بیانیه خود گفت که این نرخ به صورت روزانه محاسبه خواهد شد و تراکنش‌های جدید، انجام یا تجدید نخواهند شد مگر این‌که مقدار کل آن‌ها نصف سرمایه هر بانک کمتر باشد.