۹:۲۸:۴۵ - شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۶
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
با بنزین ۱۵۰۰ تومانی چه کالاهایی گران می‌شود؟
خبرگزاری تسنیم: پیشنهاد دولت در لایحه بودجه ۹۷ برای افزایش قیمت بنزین و گازوئیل به ۱۵۰۰ و ۴۰۰ تومان که فعلاً در کمیسیون الفیق رای نیاورده، به طور بالقوه بر افزایش هزینه‌های تولید بخش‌های مختلف موثر است که در مرحله بعدی می‌تواند به افزایش قیمت فروش و مصرف کننده منجر شود. بخش‌هایی که در پی […]

خبرگزاری تسنیم: پیشنهاد دولت در لایحه بودجه ۹۷ برای افزایش قیمت بنزین و گازوئیل به ۱۵۰۰ و ۴۰۰ تومان که فعلاً در کمیسیون الفیق رای نیاورده، به طور بالقوه بر افزایش هزینه‌های تولید بخش‌های مختلف موثر است که در مرحله بعدی می‌تواند به افزایش قیمت فروش و مصرف کننده منجر شود.

بخش‌هایی که در پی افزایش قیمت بنزین و گازوئیل با بیشترین افزایش در شاخص قیمت تولیدکننده مواجه هستند در جدول زیر ارائه شده اند. محاسبات تحقیق حاکی از آن است که در سال اول با رشد قیمت این دو حامل انرژی، شاهد افزایش ۲.۵ درصدی شاخص قیمت تولیدکننده باشیم.

 

با بنزین ۱۵۰۰ تومانی چه کالاهایی گران می‌شود؟

اگر فرض کنیم که تولیدکنندگان کل این افزایش قیمت را به مصرف کنندگان انتقال بدهند، در این صورت شاخص قیمت مصرف کننده در سال اول با افزایش حدود ۲.۸ درصد مواجه خواهد شد.

بیشترین بخش‌هایی که از این افزایش قیمت متأثر خواهند شد در جدول زیر ارائه شده است:

 

با بنزین ۱۵۰۰ تومانی چه کالاهایی گران می‌شود؟

نکته مهم قابل ذکر دیگر آن است که افزایش ۵۰ درصدی بنزین بهعلت سهم ۲.۴ درصدی این حامل انرژی در سبد مصرفی خانوار‌های ایرانی بدون در نظر گرفتن آثار غیرمستقیم آن بر قیمت سایر کالا‌ها و خدمات، به معنای افزایش ۱.۲ درصدی شاخص قیمت مصرف کننده است.