۱:۵۸:۴۰ - چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۶
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
انتقاد ابوالغیط از جهان عرب
احمد ابوالغیط دبیر کل اتحادیه عرب اعلام کرد: بحران‌های موجود در جهان عرب ناشی از خلاء استراتژیکی است که از تحولات ۲۰۱۱ و پس از آن نشات گرفت. زلزله ۲۰۱۱ منطقه را در شرایطی که نظام عربی در شرایط خوبش نبود، لرزاند. خبرگزاری مهر: دبیر کل اتحادیه عرب ضمن اذعان به سردرگمی جهان عرب در […]

احمد ابوالغیط دبیر کل اتحادیه عرب اعلام کرد: بحران‌های موجود در جهان عرب ناشی از خلاء استراتژیکی است که از تحولات ۲۰۱۱ و پس از آن نشات گرفت. زلزله ۲۰۱۱ منطقه را در شرایطی که نظام عربی در شرایط خوبش نبود، لرزاند.

خبرگزاری مهر: دبیر کل اتحادیه عرب ضمن اذعان به سردرگمی جهان عرب در تعامل با بحران‌های عربی گفت: با وجود دستاورد‌ها به دست آمده ضد داعش، اما نمی‌توان گفت که استراتژی یکپارچه‌ای در قبال تهدیدات وجود دارد.

به گزارش الیوم السابع، احمد ابوالغیط دبیر کل اتحادیه عرب اعلام کرد: بحران‌های موجود در جهان عرب ناشی از خلاء استراتژیکی است که از تحولات ۲۰۱۱ و پس از آن نشات گرفت. زلزله ۲۰۱۱ منطقه را در شرایطی که نظام عربی در شرایط خوبش نبود، لرزاند.

وی افزود: مقابله با چالش‌های جهان عرب دیدگاه مشترک و هماهنگی میان کشور‌های عربی را طلب می‌کند. اعراب در برابر هرج و مرج دست بسته در صورتی که درک وسیع میان رهبران و ملت‌های عربی درباره ضرورت در اختیار گرفتن زمام امور و تشکیل جبهه عربی برای مقابله با چالش‌ها باشد نمی‌مانند. باوجود اینکه میان کشور‌های اصلی عربی درباره تهدیدات مشترک توافق وجود دارد و با وجود دستاورد‌ها به دست آمده ضد داعش، اما نمی‌توان گفت که استراتژی یکپارچه‌ای در قبال تهدیدات وجود دارد.

ابوالغیط گفت: نتیجه این وضع تاسف بار، نبود هر گونه رایزنی جمعی جدی موضوعات راهبردی عربی است. در موضوع امنیت ملی عربی همچنان به شکل جداگانه با پرونده‌ها تعامل می‌شود. پرونده‌هایی مانند؛ مبارزه با تروریسم، ادامه اشغالگری اسرائیل، خطر ایران، طمع ورزی‌های ترکیه، بحران آوارگان و بازسازی. دشمنان منطقه‌ای اعراب از این اوضاع به نفع خود بهره می‌برند و از روزنه‌ها در کالبد عربی استفاده می‌کنند. من راهی برای مقابله با دخالت‌های اقلیمی به شکل فعال غیر از بررسی این دخالت‌ها و همه تهدیدات به عنوان پرونده کامل نمی‌بینم.

وی بیان کرد: تعامل موفق با تهدیدات منطقه‌ای و طمع‌هایی که در کمین جهان عرب است بستن روزنه‌هایی که طمع ورزان از آن نفوذ کرده اند و پر کردن شکافی است که از طریق آن نفوذ کرده اند.

دبیر کل اتحادیه عرب بر ضرورت گفتگوی شفاف درباره بحران‌ها و تهدیدات میان کشور‌های عربی تاکید کرد.

تبليغات