18:18:09 - یکشنبه 3 دسامبر 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
اشتغال صنعت فولاد به خطر افتاد
رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد با اشاره به کاهش تعرفه واردات فولاد که از سوی هیات دولت ابلاغ شده، گفت: میانگین تعرفه فولاد در سال گذشته ۲۰ درصد بوده و اشتغال صنعت فولاد را به خطر انداخته است. خبرگزاری مهر:رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد با اشاره به کاهش تعرفه واردات فولاد که از سوی هیات دولت ابلاغ […]

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد با اشاره به کاهش تعرفه واردات فولاد که از سوی هیات دولت ابلاغ شده، گفت: میانگین تعرفه فولاد در سال گذشته ۲۰ درصد بوده و اشتغال صنعت فولاد را به خطر انداخته است.

خبرگزاری مهر:رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد با اشاره به کاهش تعرفه واردات فولاد که از سوی هیات دولت ابلاغ شده، گفت: میانگین تعرفه فولاد در سال گذشته ۲۰ درصد بوده و اشتغال صنعت فولاد را به خطر انداخته است.

 

محمود اسلامیان در واکنش به کاهش تعرفه واردات فولاد که روز گذشته از سوی هیئت دولت ابلاغ شد، اظهار داشت: میانگین تعرفه فولاد در سال گذشته حدودا ۲۰ درصد بوده است که در مقایسه با میانگین تعرفه ۴۵ درصدی صنعت خودرو و اکثر صنایع تکمیلی فولاد که از تعرفه‌های بالای ۴۰ درصد استفاده می‌کنند، این تعرفه ۲۰ درصد برای فولاد معقول و کارشناسی شده بود، چرا که تعرفه‌ها باید بصورت پلکانی در رشته‌های مختلف صنعت باشد.

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد با تاکید بر اهمیت صنعت فولاد در اقتصاد دنیا، به نتایج مطالعات بین المللی در این خصوص اشاره کرد و گفت: فولاد در همه اقتصاد‌های دنیا به عنوان یک صنعت مادر شناخته می‌شود و علت آن این است که این صنعت مادر تاثیر بسیار زیادی در تولید اشتغال دارد. بر اساس نتایج مطالعات بین المللی به ازای یک اشتغال مستقیم در صنعت فولاد حداقل ۲۵ اشتغال غیر مستقیم ایجاد می‌شود.

وی تصریح کرد: به دلیل همین نرخ بالای اشتغال پایدار در صنعت فولاد است که همه کشور‌ها از جمله کشور‌های اروپایی و حتی امریکاکه سردمدار بازار آزاد هستند، با جدیت از صنعت فولاد خود دفاع می‌کنند. به طور مثال اخیرا خزانه داری آمریکا مطالعه‌ای را شروع کرده که هدف آن بررسی تاثیر واردات فولاد از چین برامنیت ملی آمریکا است یعنی واردات فولاد را به امنیت ملی این کشور مرتبط کرده اند که نشان دهنده اهمیت صنعت فولاد در اقتصاد این کشور است. این اهمیت زیاد در سایر کشور‌ها هم وجود دارد به طوری که اخیرا شاهد بودیم اتحادیه اروپا هم جریمه‌هایی برای صادرات برخی کشور‌ها به این اتحادیه مقرر کرده که سهم فولاد ایران ۵۷ یورو جریمه به ازای هر تن است.

اسلامیان به ویژگی‌های خاص صنعت فولاد ایران اشاره کرد و گفت: در کنار اهمیت بالای جهانی صنعت فولاد، این صنعت در داخل کشور هم مشکلاتی دارد که در بقیه صنایع فولاد در دنیا و به همین دلیل هم نیازمند حمایت ویژه است. متاسفانه در دولت‌های گذشته اتفاقاتی در صنعت فولاد افتاده که از جمله آن چند برابر شدن نیروی انسانی در واحد‌های فولادی بزرگ و همچنین صدور مجوز‌های بی رویه و احداث واحد‌هایی با ظرفیت پایین و غیر اقتصادی است که این مشکلات باعث شده تا علی رغم قیمت‌های جهانی نسبتا مناسب، بیشتر واحد‌های فولادساز و نوردی با کمتر از نصف ظرفیت خود کار کنند و تعدادی از این واحد‌ها هم متاسفانه تعطیل شده اند.

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران عدم رشد نرخ ارز متناسب با تورم را از مسائل مهم صنعت فولاد کشور دانست که موجب شده صنعت فولاد به حمایت تعرفه‌ای نیازمند باشد. وی در این خصوص خاطر نشان کرد: یک مشکل اساسی اقتصاد کشور ثبات نرخ ارز است. هرچند در قانون برنامه لحاظ شده است که نرخ ارز بایستی با تورم هماهنگ شود، اما متاسفانه این تعادل برقرار نشده است.

وی اظهار داشت: درواقع عدم رشد نرخ ارز متناسب با تورم یک کمک غیر مستقیم به وارد کننده‌ها است که صنعت فولاد در کنار مسائل تعرفه‌ای از این مسئله هم رنج می‌برد. اگر در سال‌های گذشته نرخ ارز با نرخ تورم هماهنگ شده بود شاید تولیدکنندگان فولاد اصلا نیازی به تعرفه نداشتند، ولی متاسفانه این اتفاق نیفتاده و به خاطر مشکلاتی که کشوردارد، قابل توجیه است، اما نمی‌توان تک بعدی به این مسئله نگاه کرد و مقاومت سایر کشور‌ها در مقابل واردات فولاد را باید مد نظر داشت.

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در خصوص فرآیند کاهش تعرفه‌های فولاد نیز تصریح کرد: در سال گذشته کاهش تعرفه‌ها از سوی وزارت صنعت وقت به دولت پیشنهاد شد که در اسفند ماه با پیگیری انجمن و استدلال‌هایی که صورت پذیرفت، این مصوبه برگشت داده شد. اما متاسفانه شاهد هستیم که در تاریخ یازدهم آذرماه امسال شاهد هستیم همان بخشنامه‌ای که متوقف شده بود، مجددا تصویب و ابلاغ شده و یک سری از تعرفه‌ها کاهش یافته است.

اسلامیان به پیامد‌های این تصمیم دولت اشاره کرد و گفت: با کمال تاسف در ردیف تعرفه‌هایی با شرح “سایر” هم این کاهش تعرفه‌ها لحاظ شده در حالی که این شرح “سایر” مشمولیت خیلی کلی دارد و بر اساس تجربه گذشته شاهد خواهیم بود که دلالانی از این خلاء سوءاستفاده کرده و بسیاری از تعرفه‌هایی که باید پرداخت کنند را نمی‌پردازند و حق دولت و تولیدکنندگان را ضایع خواهند کرد؛ بنابراین تقاضای انجمن فولاد به عنوان تشکل صنفی فولادسازان کشور از دولت این است که این تصمیم ناصحیح را اصلاح کند و تعرفه ناچیز ۲۰ درصدی صنعت فولاد را به حالت تعادل قبلی بازگرداند

تبليغات