۱۶:۲۰:۴۱ - پنج شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
اسرائیل با اقدامات عملی جنبش های فلسطینی مواجه خواهد شد
سرویس بین الملل فردا؛ جعفربرزگر: ترامپ رئیس جمهور آمریکا علی‌رغم هشدار‌های سران کشور‌های منطقه و جهان، دیروز در یک سخنرانی رسمی در کاخ سفید اعلام کرد بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت می‌شناسد. رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه مدعی شد که تصمیم او برای اعلام بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل اقدامی است که باید […]

سرویس بین الملل فردا؛ جعفربرزگر: ترامپ رئیس جمهور آمریکا علی‌رغم هشدار‌های سران کشور‌های منطقه و جهان، دیروز در یک سخنرانی رسمی در کاخ سفید اعلام کرد بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت می‌شناسد.

رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه مدعی شد که تصمیم او برای اعلام بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل اقدامی است که باید پیش از این‌ها برای پیشبرد صلح و دستیابی به صلحی ماندگار صورت می‌گرفت!

ترامپ با بیان اینکه این تصیم باید زودتر اتخاذ می‌شد اعلام کرد که دستور انتقال سفارت آمریکا به قدرس را داده و مدعی شد: «اسراییل حق دارد که پایتخت خودش را انتخاب کند. این یک حقیقت است. اورشلیم (بیت المقدس) تنها قلب تمام مذاهب نیست بلکه الان قلب یکی از موفق‌ترین دموکراسی‌های دنیا (اسراییل) است!»

در مقابل، جنبش مقاومت حماس، در بیانیه‌ای اعلام کرد: «تصمیم ترامپ به منزله باز کردن «در‌های جهنم» به روی منافع آمریکاست.» از سوی دیگر مردم مسلمان منطقه و گروه‌ها و جنبش‌های اسلامی یکپارچه به محکومیت این سخنان پرداختند در کشورمان هم قرار است فردا مردم بعد از نماز جمعه در دفاع از آرمان آزادی فلسطین و محکوم کردن توطئه ترامپ تظاهرات کنند.

 

اسرائیل با اقدامات عملی جنبش های فلسطینی مواج خواهد شد

برای اطلاع دقیق از مواضع جنبش حماس در قبال اقدام اخیر ترامپ با نماینده این جنبش در تهران گفتگو کرده‌ایم که در ادامه مشروح آن را می‌خوانید.

ترامپ قوانین بین المللی را نقض کرده است/ این اقدام احساسات فلسطینی ها را جریحه دار کرد

فردا: چناب خالد قدومی همانطور که اطلاع دارید ترامپ طی سخنانی، قدس را به عنوان پایتخت رژیم جعلی اسرائیل به رسیمت شناخته است؛ موضع حماس در این رابطه چیست؟

این اقدام با توجه به عملکرد‌های دولت جدید آمریکا از نخستین روز آغاز به کارش تا به امروز و با وجود حمایت‌های آمریکا از راست‌گرا‌ها و دفاع واضح از رژیم صهیونیستی دور از انتظار و ناگهانی نبود. در این تصمیم اخیر ترامپ، نقض واضح قوانین بین‌المللی به چشم می‌خورد و با اینکه امروز سال روز بزرگداشت نخستین انتفاضه مردم فلسطین در سال ۱۹۸۷ میلادی است این اقدام، احساسات مردم فلسطین را شعله ور خواهد کرد و فلسطینی‌ها انتفاضه شان را علیه رژیم صهیونیستی ادامه خواهد داد.

ما در جنبش حماس از همه کشور‌های عربی و اسلامی و همه دوستداران امنیت و صلح در جهان می‌خواهیم درمقابل این اقدام ایستادگی کنند و با اعمال فشار‌های خود علیه این دولت احمق، آمریکا را به عقب نشینی از مواضع خود مجبور کنند. دولتی که با اتخاذ موضع اخیرش به احساسات تمامی مسلمانان و مسیحیان عرب و منطقه توهین کرد. این اقدام اخیر ترامپ تجاوز و هتک حرمت به این شهر مقدس است که همواره مرکزیت ادیان الهی و تسامح بوده است.

 

حماس از این اقدام اخیر ترامپ ابراز تاسف می‌کند و ما پیش‌تر در خصوص عملی شدن این اقدام هشدار داده بودیم، که به یقین نتیجه خوبی به همراه نخواهد داشت، و مردم فلسطین موضع خود را علیه رژیم صهیونیستی به صورت عملی نشان خواهند داد.

رئیس دولت فلسطین مذاکره با اسرائیل را کنار بگذارد

فردا: مواضع گروه‌های دیگر فسلطینی در مورد این سخنان ترامپ چگونه است؟

مهم این است که ما مواضع سخت و دور اندیشانه در خصوص این اقدام داشته باشیم. ما از رئیس دولت فلسطین انتظار داریم این مذاکرات را متوقف کند، زیرا بر کسی پوشیده نیست این مذاکرات با رژیم صهیونیستی عبث و بیهوده است؛ وقتی ترامپ می‌گوید قدس پایتخت رژیم صهیونیستی است دیگر چرا باید مذاکره و صحبت کنیم. وقتی کنار رژیم صهیونیستی می‌ایستند و هنگامی که آن‌ها تصمیم می‌گیرند که قدس را پایتخت رژیم صهیونیستی اعلام کنند این یعنی خط بطلان بر همه اصولی که به آن ایمان داشته اند. رئیس دولت فلسطین باید این مذاکرات را متوقف کند و بقیه گروه‌ها و جنبش‌های فلسطینی همانطور که قبلا نیز ثابت کرده اند در کنار مردم فلسطین خواهند ایستاد و با همه قوا در برابر اقدامات متکبرانه آمریکا در خاک فلسطین مقابله خواهند کرد.

کشورهای عربی و اسلامی روابط خود با آمریکا را قطع کنند/ سریال عادی‌سازی رابطه با اسرائیل از سوی برخی کشورهای عربی باید تمام شود

فردا: به نظر شما بهترین واکنشی که کشور‌های عربی و اسلامی می‌توانند نشان دهند چیست؟

نخست همگی باید بدانند این اقدام آمریکا توهین به همه کسانی است که در تلاش بودند تا نشان دهند آمریکا دوست کشور‌های عربی و اسلامی است. می‌بایست علیه این اقدام ترامپ موضعی اتخاذ شود. ترامپ متاسفانه به هیچ یک از دوستان خود احترام نگذاشت و با تماس‌های تلفنی که پیش‌تر با سران کشور‌های عربی داشته، آن‌ها را از این تصمیم خود مطلع کرده بود.

ما انتظار داریم این کشور‌هایی که دارای روابط دیپلماتیک و سیاسی با آمریکا هستند حداقل بتوانند موضعی دیپلماتیک و جدید مانند تهدید به قطع روابط در مجامع بین المللی و دیپلماتیک با آمریکا داشته باشند، و همچنین می‌بایست مواضعی علیه رژیم صهیونیستی اتخاذ کنند.

سریال عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی که احساسات مسلمانان را خدشه دار کرده، باید متوقف شود، این نکته دوم است، عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی خنجری علیه مردم فلسطین است و همگی باید برای متوقف کردن این سریال خصمانه عادی سازی روابط تلاش کنند و پس از آن مهم است که تحرکاتی دیپلماتیک و سیاسی در سطح کشور‌های عربی و منطقه‌ای و همچنین از سوی کشور‌های عدم تعهد و مجامع بین المللی در سراسر جهان برای فشار به آمریکا وجود داشته باشد، تا این دولت از این اقدام احمقانه خود عقب نشینی کند، زیرا با همه اصول و قوانین بین المللی در تعارض است.